چگونه عروسی را کم خرج تر دربیاوریم؟

توي تاکسي و مترو، همه موافق ازدواج آسان و کم خرج هستند اما به دلايل ناشناخته اي، همين آدم ها عروسي خودشان و بچه هايشان که مي شود، حاضرند کليه شان را هم بفروشند که چند ميليون بريزند در جيب آرايشگاه ها و آتليه ها و گل فروش ها.
عمليات ريختن پس انداز خانواده در جوب با اسم رمز «يه شب هزار شب نمي شه»، هر شب در حال اجراست و اين وسط اگر يکي کليه اي براي فروش نداشته باشد يا هر دوتا کليه اش را براي زندگي لازم داشته باشد، تکليفش معلوم است؛ برچسب خسيس و گدا مي خورد و مي رود پي کارش.
اگر مشکلي با برچسب هاي ديگران نداريد و خوشبختي تان را هم در گرو ميليوني برگزار شدن اين «يک شب» نمي دانيد، چند راه اصلي کم کردن هزينه هاي جشن عروسي اين مواردي است که در آسموني براي شما آورديم (خدمات مجالس)

آرايشگاه عروس و داماد:
اين را ديگر همه مي دانند. چه بگوييد عروسم، چه بگوييد عروسي دعوتم، شما را دقيقا روي همان صندلي مي نشانند و با همان وسايل آرايش مي کنند؛ فقط براي عروس يک خرده بيشتر قربانتان مي روند، يک خرده بيشتر لفت اش مي دهند و خيلي بيشتر پولش را مي گيرند. خيلي از عروس هايي که دلشان نمي خواهد چند صد هزار تومان از پول نازنين شان را توي صندوق آرايشگاه برزند، مي روند آرايشگاه، مي گويند عروسي خواهر شوهر کوچيکه يا جاري آخريه است و «يه جوري درستم کن نفهمن عروس کدومونيم! مي خوام چشم همه دربياد، في في جون!» مطمئن باشيد طرف کل انرژي اش را مي گذارد روي تبديل شما به سيندرلا!

در آرايشگاه مردانه هم اگر بگوييد دامادم، احتمالا يا مشکل کمبود توجه داريد، يا اضافه وزن پول توي جيب آزارتان مي دهد! بعضي آرايشگاه ها براي اينکه پول ده برابري که مي گيرند حلال شود، ممکن است بروند توي کار ابرو و سرخاب و سفيداب که آن وقت ممکن است تشخيص عروس از داماد در عکس هاي کلوزآپ مشکل شود! پول توي جيب تان را براي يک رستوران حسابي بعد از عروسي نگه داريد و برويد همان آرايشگاه قديمي و بگوييد: همان هميشگي!

لباس عروس:
بهترين راه، قرض کردن لباس يکي از دوستان و آشنايان است. اگر به هر دليلي نشد، مي توانيد بعد از عروسي لباستان را بدهيد به يک مزون آشنا که برايتان اجاره بدهد. شايد بخشي از پولش برگشت. هر چند بخشيدن آن به يک خيريه خاطره ارزشمندتري به جا مي گذارد.

عکس و فيلم:
40 تا عکس تا آخر عمرتان به کاري نمي آيد! 8-7 تا عکس براي در و ديوار خانه خودتان و آلبوم مامان هايتان کافي است، بقيه اش مي ماند در آلبومي که يک ماه بعد از عروسي مي رود زير تخت و توي کمد و ديگر هرگز درنمي آيد. به حرف هاي عکاس توجه نکنيد که هي مي گويد: «واي! شما دوتا چقدر خوش عکسين|!» اين حرف ها را براي همه مي زنند که شما تعداد بيشتري عکس سفارش بدهيد.
فيلمبرداري دو دوربينه با جلوه هاي ويژه را هم بي خيال شويد. اگر هدفتان واقعا ثبت خاطره باشد، همان يک دوربين کافي است؛ بخصوص که فيلمبردارها معمولا همه چيزهاي بامزه را بي خيال مي شوند و فيلم عروسي ملقمه اي مي شود از کربن لاستيک ماشين و لبخند مليح عروس و نگاه داماد و جيغ و هوراي مدعوين. اينکه ديگر دو دوربينه و سه دوربينه ندارد!

اگر يک دوست باحال و پايه داريد، از او بخواهيد که از صبح با يک دوربين ديجيتال معمولي بيفتد دنبالتان و از حاشيه ها و پشت صحنه ها عکس و فيلم بگيرد. چند ماه بعد از عروسي خواهيد ديد که ارزش اين فيلم ها از عکس ها و فيلم هاي چند ميليوني تان به مراتب بيشتر است!

کيک عروسي:
مزه کيک آخرين عروسي که رفته بوديد، چطور بود؟ اصلا کسي يادش هست؟ نه، مزه کيک عروسي ياد هيچ کس نمي ماند. اصلا اين کيک فقط به درد خوشگل کردن سفره عقد و صحنه باشکوه بريدن کيک توسط چاقوي گل کاري شده مي خورد. هيچ کس اهميتي به مزه اش نمي دهد. پس پول بيخود بابت چيپس شکلات و گردوي داخلش ندهيد. براي قيافه اش هم کافي است يک کيک سفيد خيلي ساده بگيريد و رويش را با همان گل هاي دسته گلتان تزيين کنيد.

دور زدن سالن:
سالن هاي عروسي مي توانند به اندازه دو جفت کليه و دوتا قلب سالم برايتان خرج بيخود بتراشند! بادکنک آرايي ها و گل آرايي و نمايش آتشبازي و دي جي و مجري و گروه دف و جايگاه عروس و داماد باشند يا نباشند، تاثيري در خوش گذشتن عروسي تان ندارند ولي مجموع اينها ممکن است چند ميليوني هزينه بگذارد روي دست تان. شام سلف سرويس هم گرانتر از سرو شام روي ميزهاست. اين را هم در نظر داشته باشيد، يکي از چيزهايي هم که هزينه سالن را کم مي کند، برگزاري مراسم در يک روز عادي است. يک وسط هفته عادي که هيچ مناسبت خاصي نداشته باشد، خيلي ارزان تر از جمعه اي است که عيد هم باشد.

دست ها به سوي داماد:

روز و شب عروسي اگر چند دسته اسکناس ده هزار توماني نو توي جيب تان بگذاريد تا آخر شب چيزي از آن باقي نمي ماند. از کارگر گل فروشي و آرايشگاه عروس تا هر يک از خدمه سالن هر کدام چند بار، براي هر بار رد شدن از جلوي شما ازتان شيريني طلب مي کنند. شما هم که زير نگاه همه فاميل و دوربين و عروس و … بقيه مجبوريد ديگر!

اسکناس هزار توماني تو اين جور وقت ها به دادتان مي رسد. اولا پول کمتري خرج مي کنيد، ثانيا اولين نفري که دست و دلبازي (!) تان را ببيند، توي دلش بد و بيراهي مي گويد و به بقيه خدمه هم مي گويد «ولش کنين مرتيکه خسيسو!» و اينطوري شما خلاص مي شويد!

اين را هم از ما داشته باشيد: دوستي داشتيم که روز عروسي جيب هايش را پر کرده بود از شکلات! هر کس مي آمد مي گفت شيريني، يک شکلات مي داد بهش، مي گفت شيرين کام باشيد ان شاءالله!

سفره عقد، تاج و بي خودي هاي ديگر:
سفره عقد را بدهيد رفقا بچينند. حتما دور و برتان چندتا دوست خوش سليقه پيدا مي شود. بي خيال کرايه ماشين براي شب عروسي شويد. همه مي دانند آن بنز طلايي مال شما نيست! اگر خوش سليقه ايد، خودتان ماشين را گل بزنيد يا با تور و بادکنک سر و تهش را هم بياوريد. تاج را هم بايد براي يک شب چند صد هزار تومان اجاره کنيد! بي خيال؛ از گل هاي دسته گل عروس چند شاخه بگيريد بزنيد روي سرتان، خيلي هم رومانتيک و شاعرانه است!

 

- منبع، پورتال آسموني http://www.asemooni.com/lifestyle/wedding/inexpensive-wedding#ixzz3ssiUwVPA