گلدان‌های پنجره‌ای، زینت‌بخش نمای ساختمان

چه چیز زیبا‌تر و ظریف‌تر از پنجره‌ای با جعبه‌ای پر از گل‌های تازه و طبیعی است؟ همه این جعبه‌های پر گل را دوست دارند ولی باید بدانید که زمانی را باید به رسیدگی به این گیاهان در نظر بگیرید. طراحی دکوراسیون داخلی

معمولا مردم بر این باور‌ند که نمی‌توان از این گلدان‌ها در خانه‌های مدرن استفاده کرد، چون نمای خانه را به نظر سنتی می‌کند، ولی در حقیقت بسته به جنس گلدان و گیاهانی که به آن اضافه می‌کنید، جعبهٔ گل شما می‌تواند زیبا، شیک و مدرن به نظر آید.

جعبه‌های آماده و یا سفارشی برای گلدان‌های پنجره‌ای می‌توانند از چوب، فلز و یا پلاستیک باشند. رنگ آن‌ها را با قاب پنجره هماهنگ و یا میان آن‌ها کنتراست ایجاد کنید تا زیبا‌تر به نظر برسند. حتی برخی از جعبه‌های پلاستیکی را می‌توانید خودتان رنگ و یا نقاشی کنید.

این جعبه‌ها در بیشتر گل فروشی‌ها و محل عرضه گل و گیاه و یا فروشگاه‌های لوازم خانگی قابل تهیه هستند. می‌توانید آن‌ها را با چند ابزار ساده و صرف کمی وقت هم بسازید. اگر فکر می‌کنید توانایی کافی برای این کار ندارید، از یک نجار بخواهید تا متناسب با خواسته شما جعبه متناسب با گل‌هایتان را برایتان آماده کند.

از خیابان به خانه‌تان نگاه کنید و پنجره‌های خانه‌تان را کامل پیدا و مشخص کنید. شاید زیاد جالب نباشد که همه پنجره‌های جعبه‌های گل داشته باشند. پس با دقت نگاه کنید تا پنجره مناسب برای قرار گرفتن این گلدان را پیدا کنید. لازم نیست همه پنجره‌ها از این گلدان‌ها داشته باشند. معمولا آن‌هایی که در یک ردیف قرار دارند و یا دو طرف در ورودی هستند گزینه‌ای مناسب برای قرار دادن ل‌ها هستند. شاید لازم به گفتن نباشد اما همیشه حواستان باشد که راه باز شدن پنجره‌ها را نبندید که در این صورت دیگر نمی‌توانید گلدان‌ها را هم آب دهید!

در بیشتر جعبه‌های گل، سوراخ‌هایی در زیر آن‌ها تعبیه شده تا سلامت گیاه حفظ شود. البته جعبه‌های فلزی معمولا طوری ساخته شده‌اند که آب خیلی زودتر از آن‌ها خارج می‌شود و برخی گیاهان را تشنه می‌گذارد؛ بنابراین، برای اینکه آب خیلی زود از این سوراخ‌ها خارج نشود، می‌توانید در کیسه‌ای پلاستیکی با وسیله‌ای نوک تیز سوراخ‌هایی ایجاد کنید و آن‌ها را در کف جعبه قرار دهید تا آب با تأخیر خارج شود.

همچنین شما می‌توانید داخل جعبه‌های چوبی را با سیمان‌های ضد آبی که در سقف استفاده می‌شوند، بپوشانید تا چوبتان در اثر آب و رشد گیاهان و… نابود نشود.

شما می توانید بیشتر گیاهانی را که در باغچه‌ها پرورش داده می‌شوند، در جعبه‌های گل هم بکارید و از مزیت بالا بودن این گلدان‌ها استفاده کنید و در آن‌ها گیاهان رونده بکارید؛ مثل پیچک، گل اطلسی، درخت مویی کوچک و… ولی فراموش نکنید که گیاهان رونده تعادل خیلی چیز‌ها را به هم می‌ریزند. گل شمعدانی، گل جعفری، گل همیشه بهار، چمن‌های گلدار کم ارتفاع و حتی رزهای مینیاتوری و کوچک هم گزینه‌هایی مناسب برای زیبا کردن و ارتفاع دادن به جعبه گلتان هستند. مطمئن شوید گیاهانی که در این گلدان می‌کارید، بیشتر از یک سوم ارتفاع پنجره‌تان رشد نخواهند کرد. از گیاهانی استفاده کنید که رشدشان باعث نشود به نظر شلخته بیایند و به جای آنکه زیبا باشند ترسناک شوند!
www.dabi.ir/nt 

لینک های مهم