کاربرد چوب در دکوراسیون داخلی

انسان‌هاي اوليه با خانه و کاشانه آشنا نبودند و تنها محل يا شيئي را به عنوان سر پناه فراهم مي‌کردند تا از باد و باران در امان باشند. پس از سال‌ها انسان شروع به طراحي خانه و مسکن به عنوان محلي براي سکونت کرد. در مفاهيم معماري از قرن‌ها پيش ساحت مقدس «خانه» به عنوان محلي براي آرامش و توجهات معنوي تعريف مي‌شد، اما امروزه اين مفهوم کمي ناديده گرفته شده و خانه صرفا محلي براي آسايش شده، آسايشي که آرامش دربرندارد.
يکي از راه‌هاي ايجاد فضاهاي مطبوع جسماني و روحاني در محيط زندگي، کاربرد عناصر طبيعي و فرم‌هاي آشنا و جذاب براي ذهن است. از پرکابردترين اين عناصر در محيط اطراف ما چوب است که در عصر صنعتي بيشتر مدل‌هاي صنعتي و مصنوعي آن مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
مهم‌ترين خواص چوب درطراحي  دکوراسيون داخلي عبارتند از:

رنگ
چوب رنگ‌هاي مختلفي دارد اما اغلب طيفي از قهوه‌اي در آن به چشم مي‌خورد رنگ قهوه‌اي در ترکيب با ساير رنگ‌ها حالت‌هاي مختلفي را براي کاربر تداعي مي‌کند. چوب‌هاي تيره رنگ در کنار رنگ‌هاي گرم پرمايه مانند زرشکي ترکيبي وزين و حرفه‌اي مي‌سازند که در دکوراسيون دفتري اداري يا اتاق کار در منزل کاربرد زيادي دارد. اتاقي که ست ميز و صندلي آن از چوب تيره رنگ با روکش زرشکي در کنار پرده‌هايي با زمينه زرشکي و گل‌هاي قهوه‌اي و تور کرم چيدمان شده همه را مبهوت جذابيت خود مي‌کند چوب‌هايي با رنگ‌هاي ميانه مانند قهوه‌اي، شکلاتي و گردويي نيز در کنار رنگ‌هاي سردي همچون آبي فيروزه‌اي و سبزآبي ترکيباتي شاداب، ملايم، آرامش‌بخش و مناسب براي محيط‌هاي خانوادگي، تفريح و استراحت ايجاد مي‌کنند. رنگ‌هايي که در کنار هم تداعي‌کننده قايقي چوبي در کنار امواج دريايي کم‌عمق و آبي هستند. استفاده از اين ترکيب ذهني، انسان را آرام کرده و بدن را به سکون دعوت مي‌کند. نشستن بر روي يک مبل راحتي و تماشاي تلويزيون در تعطيلات آخر هفته در ويلايي با کف چوبي به رنگ گردويي، ديواري از چوب نارون کرم مايل به زرد، پرده‌هاي راه‌راه آبي کم‌رنگ و پررنگ و روکش مبلمان آبي با طرح سبز رنگ، مي‌تواند به خوبي آرامش را به افراد انتقال دهد.
چوب و خاصيت جذب صداهاي منتشرشده در محيط
محيط پوشيده از چوب، صداهاي منتشر شده را به صورت ملايم جذب کرده و سپس منعکس مي‌کند. اين کار از پيچيدن صدا جلوگيري و همچنين اختلاف طول موج‌ها را در آن محل تعديل مي‌کند. چوب‌هاي خشک و سبک مانند کاج صداي زيادي در هنگام راه رفتن با کفش ايجاد کرده و چوب‌هاي سنگين و متراکم مانند گردو و بلوط صدايي خفيف و گنگ منتشر مي‌کنند. اين صدا‌ها را مي‌توان در کاربري‌هاي مختلفي به زيبايي به کار گرفت.
چوب و خاصيت انعطاف پذيري

امروزه چوب را به اشکال گوناگون مي‌بينيم. تخته، الوار، تخته چندلايي و روکش، اين‌ها حالت‌هاي معمول چوب هستند که ما در اطراف خود مي‌بينيم. مبلمان، دکور، کابينت، مجسمه، گلدان را از چوب مي‌سازند. اين انعطاف بالا باعث مي‌شود بتوان چوب را به اشکال گوناگون و براي هر نوع فضايي مورد استفاده قرار داد. همچنين مي‌توان به اين نکته نيز اشاره کرد که چوب از قدرت رنگ پذيري بالايي برخوردار است و مي‌توان رنگ‌هاي دلخواه را روي آن اجرايي کرد.
چوب و قدرت جذب دما
چوب از نظر حرارتي به گونه‌اي است که نوسانات دمايي آن بسيار کمتر از ساير مواد است. کف‌ها و مبلمان چوبي به ندرت در سرماي زمستان آن قدر سرد مي‌شوند که نتوان لمسشان کرد. اما برعکس، يک کف سراميکي در خانه‌اي گرم هم ممکن است سرد باشد و براي راه رفتن روي آن نياز به جوراب و پاپوش است.