کاربرد رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ‌هاي گرم و سرد
رنگ‌هاي قرمز، زرد و نارنجي در مجموعه رنگها ، جزء رنگهاي گرم محسوب مي شوند و به علت افزايش آدرنالين ، موجب بالا رفتن فشار خون، افزايش تنفس و نهايتا افزايش درجه حرارت و احساس گرما مي‌شوند . رنگ‌هاي پررنگ‌تر احساس بيشتري ايجاد مي‌کنند.
رنگ‌هاي سبز و آبي جزء رنگهاي سردند . اين رنگها ضربان قلب را کم کرده ، ماهيچه‌ها را آرام و درجه حرارت بدن را کاهش مي دهند و حس سردي را در فرد به وجود مي آورند .
بنفش ، با توجه به درصد رنگ‌هاي آبي و قرمز که از ترکيب آنها تشکيل شده است ، سرد يا گرم محسوب مي شود . اگر مقدار رنگ آبي بيشتر باشد ، سرد و اگر قرمز بيشتر باشد ، گرم خواهد بود . ما مي توانيم در دکوراسيون داخلي از ويژگي هاي‌ رنگ‌ها به نفع خود استفاده کنيم.

رنگ سبز در دکوراسيون
رنگ سبز را بهتر است در ترکيب با بنفش و نقره‌اي به کار برد . استفاده از رنگ سبز به علت خنثي بودن براي دکوراسيون داخلي فوق‌العاده است . رنگ سبز به دليل ويژگي آرامش بخشي که دارد ، براي اتاق خواب و سرويس‌هاي بهداشتي مناسب است . سبز اگر در کنار طيف بنفش و نقره‌اي قرار بگيرد ، زيباتر خواهد بود . رنگ سبز به علت عدم انعکاس رنگ پوست ، در سالن‌هاي پوست و زيبايي و حتي بوتيک‌ها و فروشگاه‌هاي لباس بکار برده نمي شود .

رنگ آبي در دکوراسيون
رنگ آبي براي قسمت‌هاي پذيرش مناسب است و محيطي اداري و متعادل ايجاد مي‌کند . آبي به تنهايي به صورت طيف‌ها و سايه‌هاي مختلف ، محيطي زيبا، آرام، ايده‌آل و آسماني را ايجاد ‌کند که براي اتاق‌خواب و سرويس‌هاي بهداشتي مناسب است.

رنگ زرد در دکوراسيون
زرد بهتر است در ترکيب با رنگ‌هاي ديگر به کار رود . زرد گرم و آفتابي، درخشان، مثبت، گيرا، شادي‌آور، اميدوارکننده، اشتهاآور، الهام‌بخش و نشانه خوش آمد گويي است .
استفاده از رنگ زرد ملايم ،مثلا طلايي در اتاق ناهارخوري باعث تحريک اشتها مي شود . رنگ کرم نباتي، شاد و متناسب با روحيات بچه ها و نوجوانان است . اين رنگ باعث تقويت حافظه شده و به مطالعه کمک مي‌کند. رنگ زرد براي استفاده در مغازه هاي کوچک هم مناسب است. بايد دقت کرد که کاربرد آن به تنهايي باعث ايجاد خشونت مي شود ، بنابراين بهتر است در ترکيب با ساير رنگها بکار رود .

رنگ قرمز در دکوراسيون
رنگ قرمز نشانه سرور و شادي، شانس، لوکس و جديد بودن، عشق و علاقه است . قرمز رنگ پرهيجاني است و در کشورهاي آسيايي رنگ بسيار مهم و معمولي است.
در استفاده از رنگ قرمز، بايد احتياط کرد . ارجح است قرمز به صورت پراکنده در جاهاي مختلف به کار رود . در دکوراسيون منزل بهتر است از رنگ قرمز در جاهاي خاص مورد علاقه استفاده شود، تا از اين طريق آن بخش بيشتر در معرض توجه قرار گيرد. استفاده از قرمز در اطراف شومينه ، حتي اگر خاموش باشد، نشانگر وجود گرما است . با استفاده از رنگ قرمز ، محيط بسته‌تر شده و حس صميميت القا مي‌شود . قرمز رنگ مناسبي براي اتاق خواب نيست ، چون مقدار تنفس را زياد کرده و خواب و آرامش را کاهش مي دهد . در مکانهاي تجاري استفاده از مبلمان چرمي قرمز در يک فضاي کاملا سفيد همراه با آويزهاي قرمز به حدي جاذب است که هر کس را وادار به نشستن مي کند . از قرمز در سالنهاي آرايش و اتاق پرو نيز مي توان استفاده کرد .

رنگ قهوه‌اي در دکوراسيون
قهو‌ه‌اي هميشه مد است . همين موضوع سبب مي شود که در دکوراسيون داخلي زياد از آن استفاده شود . نمود اين رنگ کاملا ارتباط مستقيم با هماهنگي آن با ساير وسايل دارد . اين که همراه با صورتي چرک بکار رود يا زرد و سفيد ، ظاهر متفاوتي پيدا مي‌کند . قهوه‌اي در ترکيب با اين رنگ‌ها سرگرم‌کننده است و پايداري را القا مي کند .

رنگ مشکي در دکوراسيون
مشکي به علت خنثي‌بودن با هر رنگي که استفاده شود، تاثير فوق‌العاده‌اي دارد. مشکي رنگ فوق‌العاده‌اي براي طراحان داخلي محسوب مي شود. به آن لاک الکل مي‌زنند و در ترکيب با قرمز جلوه ويژه اي به محيط مي‌دهند .اگر بخواهيد ميزان توجه به چيزي را کاهش دهيد، مي توانيد به آن مشکي مات بزنيد. مشکي با رنگ‌هاي متاليک طلايي، نقره‌اي، مسي و برنجي جلوه‌اي بي نظير پيدا مي کند.
اين رنگ اغلب در نازک‌کاري‌ها براي ايجاد ظرافت به کار مي رود. يک نيمکت که رويه آن از سنگ گرانيت مشکي باشد، مي تواند ظاهر زيبايي به آشپزخانه ببخشد. مشکي رنگ خوبي براي کفپوش است. از رنگ سياه و سفيد ، به صورت کاشي يا موزاييک به صورت يک در ميان در کف سرويس‌هاي بهداشتي استفاده مي شود ، زيرا با کنتراست يا تضادي که ايجاد مي‌کند فضا را بزرگ‌تر جلوه مي‌دهد.
استفاده از رنگ مشکي به تنهايي براي رنگ‌ ديوار مناسب نيست، زيرا محيط را بسته و ترسناک مي‌کند. از اين رنگ معمولا در چراغ‌ها و دستگيره‌هاي در به عنوان يک رنگ خنثي که اشياء و طرح‌هاي اطراف خود را به خوبي جلوه مي‌دهد، استفاده مي شود .

رنگ نارنجي در دکوراسيون
استفاده از نارنجي به عنوان يک رنگ گرم و شاد براي منزل افراد مسن و موسسات نگه‌داري از سالمندان بسيار مناسب است. خاصيت ضد افسردگي اين رنگ موجب کاهش کج‌خلقي و زود‌رنجي در افراد مي شود . نارنجي رنگ مناسبي براي مکانهايي است که افراد زيادي حضور دارند ، زيرا تحريک‌پذيري، زودرنجي، کج‌خلقي و خصومت بين افراد را کاهش مي‌دهد و در بهبود رفتارهاي اجتماعي موثر است .
نارنجي براي تشديد ساير رنگ‌ها مناسب ‌است . در يک دکوراسيون يکنواخت ، استفاده از چند کوسن نارنجي کم‌رنگ ، يا چند گل نارنجي در جاهاي مختلف فضا را روشن مي کند و روحي تازه به آن مي بخشد .

رنگ بنفش در دکوراسيون
عليرغم اينکه ، بنفش رنگ باشکوهي است، در دکوراسيون داخلي کمتر مورد استفاده قرار مي گيرد و عموما به شکل کم‌رنگ يا ياسي به کار مي‌رود. بنفش به خاطر ملايم بودن و آرامش‌بخشي ، براي اتاق خواب دخترها مناسب است. بنفش رنگ خلاقي است و استفاده از آن در محيط‌هاي کار و آموزش مناسب است. اگر در کنار زرد قرار بگيرد، جلوه خاصي پيدا مي کند و حس قوي‌اي را القاء مي‌کند. استفاده از اين رنگ به عنوان پارچه مبلمان ناهارخوري هم مي تواند تاثيري قابل توجه داشته باشد.

رنگ صورتي در دکوراسيون
صورتي همراه با قهوه‌اي شکلاتي بسيار موثر واقع مي شود . اين رنگ بسيار نرم و لطيف است. کم‌رنگ آن ظريف، ملايم و آرام‌بخش است و رنگ تند آن موجب انگيختگي احساسات مي شود. صورتي اغلب رنگ مورد علاقه دختربچه‌هاست. شايد چون احساس خوبي از آن دارند و حس صميميت را در آن‌ها القا مي‌کند. از اين جهت ، بيشتر در اتاق خواب دخترها استفاده مي‌شود و براي اتاق ميهمان نيز مناسب است .  

طراحي دکوراسيون داخلي