چوب و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی منزل

طراحي دکوراسيون داخلي- چوب يکي از قديمي‌ترين و ابتدايي‌ترين مصالح ساختماني موجود در طبيعت است که بشر در طول تاريخ از آن بهره برده‌است. چوب تنها مصالح ساختماني است که از منبع قابل تجديد بدست مي‌آيد و از مصالح خوبي براي مناطق زلزله خيز مي‌باشد.
تعريف چوب:
تعريف چوب بسته به اينکه اين ماده را در چه قسمتي بخواهيم مورد استفاده قرار دهيم فرق مي کند و به طور کلي مي توان سه تعريف براي آن به کار برد.
?- تعريف گياه شناسي:
چوب عبارت است از مجموعه اي از بافت هاي ثانويه لينين شده گياهان آوندي که در بين مغز و لايه زاينده (کامبيوم) ساقه و ريشه و شاخه ها قرار مي گيرد.
?- تعريف تجاري:
چوب عبارت است از قسمت هاي داخلي ساقه، ريشه و شاخه درختان و درختچه ها که قابل تبديل براي استفاده در مصارف گوناگون مي باشد و مي توان با کار کردن بر روي آن به ارزش و مرغوبيت آن افزود.
?- تعريف صنعتي:
چوب عبارت است از ماده اي جامد و متخلخل فيبري شکل، که داراي ساختمان سازمان يافته اي است و از هر طرف نايکسان و ناهمگن مي باشد.
کاربرد در ايران باستان
داريوش در فرمان بنياد شهر شوش مي‌گويد: «تخته و چوب يکا از گاندرا و کرمانيا آورده شد)». واژه (يکا) در زبان فارسي همان درخت جگ است که چوبي قهوه‌اي رنگ و سخت دارد. از اين نقش برجسته قصر آپادانا در دوره هخامنشي آشکار مي‌شود که چوب را براي استفاده کاربردي و تزئيني در دوران مادها نيز به کار مي‌گرفتند. در قسمتي از اين نقش برجسته يک درباري ماد در حال حمل يک صندلي چوبي مشاهده مي‌شود که مربوط به سده پنجم پيش از ميلاد است.
اشکال گوناگون چوب از نظر مصرف
چوب گرد:چوب گرد ضخامتي بين ??-?? سانتي‌متر و درازايي بين ?/? -?? متر را دارند. اين چوب‌ها بايد هرس و تراز شوند و از نظر سطح و پوست، ظاهري تميز داشته باشند. چوب‌هاي گرد را بر حسب نوع دسته قرار مي‌گيرند يا در جهت طول تخته يا عمود بر آن.
چوب‌هاي بريده شده:اين چوب‌ها با برش‌هاي طولي از چوب گرد به دست مي‌آيند. چوب گرد قابل استفاده براي منظور بايد کيفيت بالايي داشته باشد و از پوسيدگي نيز در امان باشد به طوري که چوب‌هاي بريده شده درجه ? و ?، عاري از سوراخ‌هاي پنهان و فاسد شده و گره‌هاي قهوه‌اي باشند.
انواع چوب‌هاي بريده شده:
چهار تراش:چوبي است که مقطع آن مستطيل يا مربع است. اين چوب را مي‌توان از نوع درختان بي گره تهيه کرد.
بينه:از تقسيم يک گرده، بينه به دست مي‌آيد. چوب گردي را که استوانه‌اي شکل است از روي قطر به دو نيم قسمت مي‌کنند و به موازات طول آن را برش مي‌دهند و هر يک از تقسيمات را يک بينه مي‌نامند.
تخته:چوبي است به شکل مکعب مستطيل به طول ?-?متر و عرض ??-??و ضخامت ?-? سانتي‌متر.
الوار:تقريباً راست و بدون گره است ممکن است چهار گوش يا سه گوش باشد. طول الوار تا ? متر است و عرض آن ?? تا ?? و کلفتي آن ?? تا ?? سانتي‌متر است.
موارد استفاده چوب در ساختمان
از جمله مهم‌ترين کاربردهاي چوب، مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
?- استفاده از چوب براي اعضاي باربر
?- استفاده از چوب براي نماسازي و تزئين
?- استفاده از چوب در ساخت مصنوعات چوبي
?- استفاده از چوب براي کارهاي کمکي در ساخت و ساز، مانند قالب سازي، چوب بست و…
نکته قابل توجه اين است که در تعيين مشخصه‌هاي مکانيکي چوبها بايد مواردي همچون جهت الياف چوب، مقدار رطوبت، نوع چوب، محل رويش، پهني دايره سالانه، درجه حرارت، تعداد گره‌هاي روي چوب، شرايط نمونه گيري، شرايط لحظه‌اي آزمايش و دستورالعمل آزمايشي را در نظر گرفت.
چوب سازه و اسکلت ساختمان
چوب به عنوان مصالح کمکي
چوب به عنوان مصالح براي معماري داخلي=*پوشش‌هاي چوبي *درها و پنجره‌هاي چوبي*تيغه‌هاي جدا کننده چوبي*کارهاي چوبي تزئيني