نکاتی در مورد استفاده از شومینه در دکوراسیون اتاق نشیمن

جنس بدنه شومينه
بدنه شومينه هاي سنتي از داخل با آجر پوشيده مي شود، اين آجرها نسوز هستند و در اصطلاح به آنها آجر شومينه گفته مي شود. آجرهاي نسوز حرارت را از خود رد نمي کنند بلکه آن را به بيرون منتقل مي کنند. اين عمل باعث مي شود حرارت به ديواره پشت شومينه انتقال پيدا نکند. شومينه هاي امروزي معمولا از مواد ديگري مثل فلز و چدن نيز ساخته مي شوند.براي نماي شومينه ها از مواد گوناگوني مي توان استفاده کرد.شومينه هاي سنگي، شومينه هاي سفالي، چوبي، آجري،و سيماني از انواع مختلف شومينه ها هستند.

معايب شومينه
- درد زيادي از شومينه ها از موادي مثل آجرهاي سفالي، سيمان، گچ و سنگ ساخته شده اند که هيچ کدام ضريب رسانايي بالايي ندارند.

- چهار سطح شومينه در امر رسانش تقريبا هيچ نقشي بر عهده ندارند زيرا بين ديوارها و کف زمين قرار گرفته اند و در نتيجه رسانش اين سطوح کمکي به گرم کردن خانه نمي تواند بکند.

- به دليل زياد بودن ضخامت مصالح به کار رفته در ساختمان شومينه گرما به سختي از مصالح عبور مي کند.

- بين هواي داخل شومينه به دليل اينکه درتماس مستقيم با شعله هاي آتش است و هواي داخل خانه، اختلاف تراکم وجود دارد. در نتيجه هواي سرد درون خانه به سمت شعله ها و فضاي گرم داخل شومينه حرکت مي کند و در داخل شومينه با استفاده از انرژي گرمايي گرم شده و از طريق دودکش از فضا خارج مي شود. به اين ترتيب شومينه تنها مي تواند فضاي کمي از اطراف خود را از راه رسانش و تابش گرمايي هيزم ها روي شعله گرم کند.

- شومينه گاز منواکسيد کربن توليد مي کند و اين گاز به طور کامل از طريق دودکش دفع نمي شود، بنابراين بهتر است همه درزها را به طور کامل پوشانده نشوند و با اين ترتيب اجازه مي دهيد اين گاز خطرناک راهي براي خروج پيدا کند.

- استفاده از کلاهک روي خروجي هواکش شومينه بسيار مهم است. مسدود شدن هواکش مي تواند باعث افزايش چند برابري مسموميت با گاز يا خفگي شوند. براي جلوگيري از ورود سوسک ها، حشره ها و ديگر جانوران از راه خروجي هاي وسايل گازسوز، بهترين راه حل استفاده از توري هاي فلزي است.

- از ميله هايي که به عنوان حفاظ جلوي شومينه قرار داده شده براي خشک کردن لباس استفاده نکنيد. اين کار مي تواند باعث شود لباسها بيش ازاندازه گرم شوند و در نتيجه موجب آتش سوزي شوند.

- اسپر ي و مواد اشتعالزا را بايد از جلوي شومينه دور نگه داشت زيرا امکان انفجار و آتش سوزي وجود دارد. يکي ديگر از معايب شومينه به خصوص براي کساني که بچه کوچک دارند نداشتن حفاظ در جلوي آن است که ممکن است موجب سوختن کودک و ايجاد خطر شود.

نظافت شومينه
کساني که در خانه شومينه اي دارند که با چوب و هيزم کار مي کنند اگر مي خواهند شومينه شان کمتر دوده ايجاد کند روي هيزم ها مقداري نمک بپاشند. اين روش در فاصله طولاني تري شومينه را تميز نگه مي دارد. چنانچه آجرهاي اطراف شومينه کثيف شد مي توانيد از سرکه براي تميز کردن آنها استفاده کنيد. قلم مو را داخل سرکه سفيد زده و روي آجرها بکشيد و با دستمال خشک آجرها را تميز کنيد.

طراحي دکوراسيون داخلي

منبع: http://www.sakhtemoon.com/Fireplace/HowTo-fire-place-174#ixzz3tS6hH0QI 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون