نورپردازی مدرن حمام و دستشویی

هفته پیش بود که یکی از همکاران مدآنلاین، مهمان خانه‌ام بود؛ برای قضای حاجت خواب‌آلود به توالت رفته بود و بیرون که آمد، نشانی از خواب‌آلودگی در صورتش پیدا نبود. می‌گفت: «مرد حسابی، چرا نور توالتت این‌قدر زیاده؟ مگه دفتر کاره؟!» من لامپی معمول و پرنور را برای دستشویی انتخاب کرده بودم بی‌که بدانم هر لامپی جایی دارد.

اغلب، تصور مردم این است که حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی فضاهایی کم اهمیت در یک خانه هستند بنابراین برای طراحی آن وقت و هزینه زیادی صرف نمی‌کنند. این در حالی است که این فضا خصوصی‌ترین فضایی است که هر فرد تجربه می‌کند. نورپردازی مناسب در حمام باعث می‌شود نسبت به خودتان احساس بهتری پیدا کنید و اعتماد به نفس‌تان را بالا می‌برد. نور زیاد در حمام باعث می‌شود که در آینه خیرگی ایجاد شود و نور کم کار کردن را برای شما دشوار می‌کند.

انواع مختلفی برای طراحی نورپردازی این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از آنها نورپردازی فعالیتی یا نصب نور در کنار آینه است.

با این نور شما می‌توانید به بهترین شکل خود را در آینه ببینید. همانگونه که Randall Whitehead متخصص نورپردازی می‌گوید، نورپردازی فعالیتی که به شکل مناسب در کنار آینه تعبیه شود بسیار پر اهمیت است و توصیه می‌کند که از لامپ‌های دیواری استفاده کنیم و آنها را در ارتفاع چشم انسان در دو طرف آینه قرار دهیم (حدود 150 تا 160 سانتی‌متر از زمین). بدین ترتیب سایه کمتری خواهیم داشت. این گونه روشنایی بهترین حالت ممکن برای آرایش کردن، ریش تراشیدن و یا چک کردن دندان‌ها است. بهتر است حداقل فاصله بین 2 چراغ بغل آینه 70 سانتی‌متر باشد. طراحی دکوراسیون داخلی

اشتباهی که اغلب افراد انجام می‌دهند این است که بالای آینه را روشن می‌کنند. این امر موجب می‌شود که نور در سقف منعکس شود و هنگامی که در آینه نگاه می‌کنید، پیشانی‌تان پر نور شود و زیر بینی، چانه و چشمان‌تان سایه بیفتد. این نوع روشنایی برای ریش تراشیدن و آرایش کردن مناسب نیست. این در حالی است که افراد باید هنگام نگاه کردن به تصویرشان، بهترین حالت خود را ببینند.
روشنایی اطراف وان و دوش باید به گونه‌ای باشد که آرایش کردن، ریش تراشیدن و خواندن متن روی شامپوها را دچار مشکل نکند. چراغ‌هایی که به پایین بازتاب دارند و برای محیط‌های مرطوب ساخته شده‌اند را انتخاب کنید. لامپ‌هایی که دارای حباب و یا پوشش هستند، مانع خیرگی چشم می‌شوند. نورپردازی زیر کابین روشویی نیز بسیار زیرکانه است. یک نور خطی کم ولتاژ و یا LED زیر کابینت روشویی‌تان نصب کنید.
www.dabi.ir/nt