موکت در دکوراسیون داخلی، هر آنچه باید بدانید

وقتي به فضايي وارد مي شويم که کف آن نرم؛ گرم و صميمي است، ناخودآگاه دوست داريم بيشتر در آن فضا بمانيم و از آنجا لذت ببريم. موکت يکي از انواع کفپوشي است که راحتي زيادي را برايتان بوجود مي آورد و شخصيت خاصي به خانه مي دهد. موکت کفپوشي است که از زمانهاي بسيار دور براي عايق شدن فضاهاي سرد استفاده مي شده تا سطحي گرم را در زير پا ايجاد کند که امروزه کمي تغيير کرده است. در دکوراسيون داخلي موکت اغلب براي اتاق خواب، محل مطالعه، زير پله، راهرو و فضاي نشيمن استفاده مي شود. موکت از جنس الياف جاذب بوده و سرو صدا را کاهش مي دهد. باعث مي شود اتاق در زمستان گرمتر و در تابستان خنکتر شود.
کفپوش موکت چيست؟
موکت از منسوجات ضخيم و سنگيني است که براي پوشاندن سطح کف استفاده مي شود. موکت مي تواند از الياف طبيعي يا مصنوعي ساخته شده باشد که عموما شامل لايه اي از کرک و پرز در قسمت بالايي است. موکت به جهت عايق کردن فضا، ايجاد سطح کف گرم و راحت، کاهش صدا و اصافه کردن رنگ به دکوراسيون منزل استفاده مي شود.
در انتخاب موکت به عنوان کفپوش به چه چيزي توجه کنيم؟
رنگي را انتخاب کنيد که با دکوراسيون و حال و هواي اتاق هماهنگ باشد. رنگ هاي خنثي براي اکثر فضاها مناسب هستند و رنگ هاي روشن تر مي توانند فضاهاي کوچک را بزرگتر جلوه کنند. آبي و سبز سرد رنگ، دکوراسيون آرام و ملايمي خلق مي کند درحالي که قرمز تند يا رنگ هاي طلايي مي تواند فضاهاي بزرگ را صميمي تر نشان دهند. موکت هاي نقش دار با رنگ هاي تيره، آلودگي و لکه ها را نشان نمي دهند و مي توانند فضا را لوکس تر کنند.با خود تصميم بگيريد الياف مصنوعي را مي خواهيد استفاده کنيد يا طبيعي. اولويت انتخاب جنس موکت، پشم است و اغلب گرانتر و پر هزينه تر هم هست.
دو نوع پرز براي موکت وجود دارد: پرز بريده شده و تکه اي، پرز حلقوي و يا ترکيب هر دو. پرزهاي بريده به علت پرزهاي صاف و قائم خود ظاهر رسمي تري دارند. در پرز حلقوي، الياف به شکل حلقه اي و پشت سر هم قرار دارند و سطحي نرم و صاف را به وجود مي آورند. نوعي از موکت را انتخاب کنيد که بتوانيد به سادگي از آن مراقبت کنيد. با داشتن کودکان و همينطور حيوانات خانگي بهتر است از موکت هايي که به لکه مقاوم هستند و کمتر کثيف مي شوند استفاده کنيد.استفاده از لايه اضاقي موکت را فراموش نکنيد، اين لايه قدرت، مقاومت و نرمي بيشتري به همراه دارد. همچنين اين لايه دوام و ماندگاري موکت شما را بالا برده، ساييدگي و پارگي را کاهش مي دهد و خانه شما را عايق مي کند و در جذب صدا تاثيرگذار است.
مزاياي کفپوش موکت
• موکت در رنگ ها و طرح هاي متنوع وجود دارد تا ظاهر و احساسي زيباتر به اتاق يا دکوراسيون خانه شما بدهد.
• زماني که از موکت استفاده مي کنيد زير پايتان احساس نرمي و گرمي مي کنيد و ويزگي هاي عايق آن باعث مي شود با نگهداشتن گرما و حرارت داخل خانه در فصل سرد حفظ شده و محيط داخلي بهتري بوجود آيد. در نتيجه هدر رفت و مصرف انريي هم کاهش مي يابد.
• موکت جاذب صوت بوده و سر و صداي راه رفتن يا جابجايي وسايل و مبلمان را کاهش مي دهد.
• موکت سطحي امن و مطمئن را بوجود مي آورد، از ليز خوردن و زمين خوردن جلوگيري مي کند و اگر قرار است زمين خوردني هم اتفاق بيفتد روي زمين نرم مي افتيد!!
معايب کفپوش موکت
• آفتاب و نور مستقيم خورشيد ممکن است رنگ موکت را کمرنگ کند. ولي انواع موکت هايي که به نور خورشيد مقاوم هستند، مي توانند براي فضاهايي که در معرض مستقيم آفتاب قرار دارند، استفاده شوند.
• بافت متراکم موکت، رطوبت، لکه و کپک بيشتري جذب مي کند. اين نکته را بايد بدانيد که موکت هايي که با آب از بين رفته و آسيب ديده اند، را بايد هرچه سريعتر حذف کرد چون مي توانند قارچ و کپک را به لايه زيرين منتقل کند و آسيب هاي جدي تري ايجاد کند. موکت براي فضاهاي مرطوب توصيه نمي شود.
• اگر موکت به خوبي و مرتبا تميز نشود، مي تواند حساسيت و آلرژي به گرد و خاک و آلودگي را تشديد کند.
مراقبت و نگهداري از موکت
• موکت را مرتب با جارو برقي تميز کنيد و مطمئن شويد که به خوبي تميز شده است.
• لکه و کثيفي را هر چه سريعتر از روي موکت پاک کنيد. با کيفيت ترين نوع موکت هم تا ?? سال و با نگهداري و مراقبت خوب ماندگار است.