معرفی انواع شیشه رنگی

 انواعی از شیشه‌های رنگی وجود دارند که با توجه به نیاز و کاربرد آن در محیط می‌توان از آنها استفاده کرد. در ادامه به انواع شیشه رنگی اشاره می‌کنیم :

 
شیشه رنگی لاکوبل
شیشه رنگی لاکوبل مورد توجه صنایع مبل و دکوراسیون داخلی می‌باشد که با رنگ‌های زیبا حالتی از یک رنگین کمان را ایجاد می‌کند. شیشه لاکوبل برای ساخت میز و پارتیشن به کار برده می‌شود و هم چنین در محیط‌های کوچک و مراکز اداری ـ تجاری مانند رستوران، فروشگاه، آشپزخانه، دفترهای اداری، حمام و محیط مسکونی بسیار کاربرد دارد. از این رو این شیشه‌ها به دلیل تنوع رنگی، کاربرد زیادی در طراحی بیرونی و داخلی ساختمان دارند و همانطور که در بالا به آنها اشاره شد می‌توانند در شیشه‌های حمام شیشه‌ای، در میزهایی با رویه شیشه‌ای، به عنوان پارتیشن در اداره‌ها و منازل به کار برده شوند. مزیت شیشه لاکوبل این است که در برابر حرارت و رطوبت مقاوم بوده و باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوار و لایه‌های دیگر می‌شود. بنابراین از آنها می‌توان به عنوان پوشش داخلی در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کرد و جایگزین خوبی برای کاغذ دیواری هستند. نکته مهم در این نوع شیشه‌ها این است که رنگ‌های استفاده در آنها شیمیایی نبوده و آلودگی در محیط ایجاد نمی‌کند، همچنین به دلیل به کار بردن لایه پرولی پروپن در پشت آنها، در هنگام شکستن شیشه ریخته نمی‌شود.
 
شیشه لمینیت رنگی
این نوع شیشه‌ها نسبت به شیشه‌های معمولی دارای ضریب ایمنی بالایی هستند. شیشه لمنیت با کنار هم قرار گرفتن دو یا تعداد بیشتری از لایه‌های  شیشه با ضخامت‌های مختلف و قرار گیری یک لایه میانی به عنوان طرح لمینه طی یک فرایند ترکیبی فشار و دما ساخته می‌شود. تعداد لایه‌های شیشه بر اساس نوع کاربرد آنها تعیین می‌شود. وجود  طلق‌های PVB در لایه‌های میانی شیشه‌ها منجر می‌شود که شیشه در هنگام شکستن، ذرات آن به صورت چسبنده به طلق بماند و بنابراین در محیط پخش نشود. از این رو در جلوی خودرو از شیشه لمینیت استفاده می‌شود زیرا در هنگام ضربه پخش نمی‌شود. شیشه‌های لمینیت دارای مزایای عایق حرارتی، کاهش آلودگی صوتی و امنیت می‌باشند. 
 
شیشه رنگی دکوراتیو
 امرزوه تنوع زیادی را در شیشه دکوراتیو با طرح‌ها و انواع جذاب آن می‌بینیم. به طور معمول هر شیشه‌ای که در دکوراسیون داخلی به کار رود جزو این دسته محسوب می‌شود. به طور کلی کاربرد شیشه دکوراتیو در طراحی و دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان‌‌ها مانند خانه‌ها، ساختمان‌های اداری و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر شیشه‌های دکوراتیو در پنجره‌ها، قفسه‌بندی، چیدمان اتاق خواب، میزهای شیشه‌ای، دیوار پوش‌ها، کابینت آشپزخانه و حتی می‌توانند به عنوان جداکننده فضا به کار روند. همچنین به این دلیل که شیشه‌های دکوراتیو در برابر گرما، رطوبت، باد، باران و غیره مقاوم هستند می‌توان در هر نوع آب و هوایی استفاده کرد. این نوع شیشه‌ها دارای مزایایی هستند از جمله اینکه تنوع و زیبایی رنگ در این نوع شیشه‌ها وجود دارد؛ می‌توان بر روی شیشه‌ دکوراتیوهایی با ضخامت 4 تا 20 میلیمتر رنگ‌آمیزی کرد و می‌توان طرح‌های دلخواه و مورد نظر خود را بر روی شیشه با چند رنگ مختلف اجرا کرد. 
 
شیشه رنگی سندبلاست
شیشه سندبلاست، شیشه‌های مات و کدر هستند و برای کدر کردن آنها ماسه‌ای خاص را با استفاده از کمپرسورهای هوای مخصوص با فشار بر روی شیشه‌ها می پاشند که به این عمل بلاست کردن گفته می‌شوند. هر چه فشار و قدرت پاشیدن ماسه‌ها بیشتر باشد درجه ماتی شیشه افزایش می‌یابد. این نوع شیشه‌ها دارای قابلیت انعطاف بالایی است و می‌توان هر طرحی را روی شیشه سندبلاست چاپ نمود. بنابراین شرکت‌ها و سازمان‌هایی که می‌خواهند برند یا لوگوی خود را بر روی شیشه چاپ نمایند، مشتریان این نوع شیشه هستند. همچنین از شیشه‌های مات سندبلاست می‌توان به عنوان پارتیشن در جداسازی فضای کاری کارکنان استفاده کرد، از این رو فروشگاه‌ها می‌توانند برای دکور خود از این نوع شیشه‌ها استفاده کنند. از این نوع شیشه در فضاهای شخصی مانند جدا کردن سرویش بهداشتی از روشویی، در ویترین کابینت‌ها می‌توان استفاده کرد.
 
شیشه سکوریت رنگی
اگر شیشه سندبلاست را با لایه‌ای از لمینیت بپوشانند به شیشه سکوریت تبدیل می‌شود که در برابر ضربه مقاوم می‌شود. اقداماتی که در ساخت شیشه سکوریت انجام می‌گیرد، باعث افزایش مقاومت شیشه در برابر ضربه و شوک حرارتی می‌شود. در صورتی که این نوع شیشه‌ها شکسته شوند به ذراتی ریز و مکعبی شکل تقسیم می‌شوند که آسیب نمی‌رسانند. از شیشه سکوریت در پنجره‌های جانبی خودرو، درهای شیشه‌ای و ویترین فروشگاه‌ها استفاده می‌شود. 
 
منبع: اردلان