سقف کاذب چیست؟

طراحي دکوراسيون داخلي- بطور کلي موارد عمده کاربرد سقف کاذب عبارتند از : عبور تاسيسات ، آکوستيک کردن ، موارد دکوراتيو ، سبک کردن ساختمان در برجها ، هدايت و جلوگيري از اتلاف حرارت و رطوبت ، نورپردازي مناسب با شرايط کار و زندگي و....
سقفهاي کاذب مي‌توانند ، به صورت صاف و يا به اشکال ديگر ساخته شوند . سقف کاذب بايد با مصالح سبک ساخته شده و فريم آن به نحو مناسبي به اسکلت يا ديوارهاي مجاور متصل گردد که به علت ضربه ها و تکانهاي ناشي از زلزله ، موجب خرابي ديوارهاي اطراف نشود .
جنس سقف کاذب مي تواند از گچ ، چوب ، فلزات رنگين ، پي وي سي ، شيشه ، آهن ، ورق هاي فلزي روکش دار ، آلومينيوم ، کامپوزيت و يا ترکيبي از اينها باشد .
سقف هاي کاذب اوليه با استفاده از قطعات پلاستيکي در سالهاي 1365 به بعد در سقف هاي کامپوزيت کُرميت ساخته مي شدند . اما مشکلاتي از قبيل گران بودن مصالح ، نچسبيدن به گچ و خاک و خزش (Creep) باعث گرديد که استفاده از آن ها محدود گردد. از سوي ديگر دسترسي به مواد اوليه ورق گالوانيزه در داخل کشور و توليد انواع ورق گالوانيزه به صورت رابيتس در شکلها و فرمهاي مختلف ، سازندگان را به سمت استفاده از اين محصول سوق داد .
طراحان سقف کاذب با بهره گيري از تنوع و انعطاف پذيري مصالح موجود ، مي توانند اشکال بسيار زيبايي را در سقف ساختمانها بوجود آورند . اين رشته از صنعت ساختمان به تخصص ويژه اي نياز دارد . طراح بايد خصوصيات همه سازه ها را به خوبي بشناسد . با انواع سقف کاذب آشنايي داشته باشد و کاربرد آنها را در موقعيت هاي مختلف درک کند تا در هر مورد بتواند بهترين سقف کاذب را طراحي و اجرا نمايد . عوامل تعيين کننده در انتخاب شکل و مصالح سقف کاذب عبارتند از : ميزان رطوبت و دماي محل ، آکوستيک ، نورپردازي ، زيبايي ، هزينه و ....
نصب آسان سقف کاذب از جمله عوامل مهم در انتخاب نوع سقف کاذب به عوامل زير بستگي دارد : سبکي متريال ، انتخاب زوايايي که براحتي سقف مورد نظر اجرا شود ، انتخاب متريالي که زواياي پوشش را تامين کند و به راحتي در کنار هم جفت و جور شود، با سهولت آويزان کردن سقف و مهار آن از سقف اصلي ، توليد سازه هايي با اندازه هاي مختلف.
در انتخاب طرح و اجزاء سقف کاذب همفکري نزديک بين مجري سقف کاذب و معمار طراح بايد وجود داشته باشد.