سبک انتقالی، پلی میان دکوراسیون سنتی و معاصر

اگر خواهان دکوراسيوني هستيد که نه زياد سرد، نه زياد رسمي و نه زياد شلوغ و پلوغ باشد، اگر مي‌خواهيد راحتي و گرماي طراحي سنتي را در کنار خطوط تميز و شسته و رفته و رنگ‌هاي متواضع سبک معاصر داشته باشيد که در نهايت فضاهايي ساده و مطبوع و هماهنگ را براي‌تان به ارمغان آورند، پيشنهاد مي‌کنم سبک انتقالي را تجربه کنيد؛ سبکي که در ميانه مسير ديروز و امروز جاي دارد.به جرأت مي‌توانم بگويم حداقل نيمي از تصاوير دکوراسيوني که مي‌بينيد در حوزه اين سبک جاي دارند. جذابيت سبک انتقالي از آنجا ناشي مي‌شود که بهترين‌هاي هر دو دنيا را در خود دارد. اين سبک نه شما را از آنچه به آن خو داريد دور مي‌کند و نه دست‌تان را براي تازه و نو کردن مي‌بندد و همين استعداد نو شدن و هماهنگي با آخرين مدهاي روز، باعث مي‌شود دکوراسيون داخلي منزل‌تان هميشه جوان بماند.
?. سايه‌هاي مختلف از يک رنگ در سبک انتقالي
سبک انتقالي احتمالا براي کساني که عاشق رنگ هستند، مناسب نيست. رنگ‌هاي خنثي گرم مثل کرم، خاکستري مايل به قهوه‌اي، برنزه، خاکي، خاکستري با حضور گاه به گاه قهوه‌اي‌شکلاتي يا اسپرسو، زمينه رنگي اصلي اين سبک را تشکيل مي‌دهند. اگر قرار است طرح و نقشي در اين سبک استفاده شود بايد محو باشد. گل‌گلي‌هاي گيرا و چاپ‌هاي رنگي را فراموش کنيد.در صورتي که مي‌خواهيد حتما اندکي رنگ در دکوراسيون خود داشته باشيد، مي‌توانيد آن را در نقاط برجسته‌اي مثل تابلو، آباژور يا يک جفت از کوسن‌هاي خود به کار گيريد.
?. مبلمان در سبک انتقالي
مبلمان انتقالي داراي فرم‌هاي راست‌گوشه و تميز است. منحني‌هاي آرام و خطوط سخت در اين نوع مبلمان مکمل يکديگر بوده و به فضا انرژي مي‌بخشند. مجبور نيستيد سبک‌هاي قديمي مبلمان را کنار بگذاريد اما از نمونه‌هاي به روز شده مانند مبل‌هاي پشت بلند استفاده کنيد. اندازه اين نوع مبلمان معمولا بزرگ است تا دعوت‌کننده باشند و نشيمن‌شان تشک‌دار و راحت است.
?. کفپوش خنثي در دکوراسيون انتقالي
در دکوراسيون به سبک انتقالي، کفپوش به عنوان زمينه‌اي براي بقيه اجزا عمل مي‌کند. در اين سبک جنس کفپوش مهم نيست، بلکه رنگ آن حائز اهميت است. تا وقتي به رنگ‌هاي آرام و محدود متعهد بمانيد، مي‌توانيد چوب، سنگ، کاشي و سراميک، موکت يا هر کفپوش خنثاي ديگري را برگزينيد؛ حتي با پايبندي به اين تعهد مي‌توانيد از چندين کفپوش در دکوراسيون منزل خود استفاده کنيد.
?. رگه‌هايي از بافت در دکوراسيون منزل به سبک انتقالي
درست است که در دکوراسيون انتقالي نمي‌توانيد روي رنگ‌ها حساب کنيد اما نگران نباشيد، بافت‌ها اين کمبود را جبران مي‌کنند. پارچه‌هايي با بافت درشت، الياف طبيعي و ترکيبي از پرداخت‌هاي براق و مات، فضاي شما را لايه‌بندي و برجسته مي‌کنند.چرم، سيزال، کرباس، کاموا و جنس‌هايي از اين قبيل براي دکوراسيون انتقالي مناسب هستند. فقط حواس‌تان باشد زياده‌روي نکنيد؛ زيرا ممکن است ظرافت اين سبک را که جانمايه آن است از دست دهيد.
?. برجستگي‌هاي مينيمال در دکوراسيون به سبک انتقالي
در اين سبک اکسسوري‌ها را هوشمندانه انتخاب کنيد و بدانيد نيازي نيست براي اثرگذاري، انبوهي از آنها را داشته باشيد. اجتناب از زوائد و تزيينات اضافي در اين سبک بسيار مهم است و همان‌طور که در مبلمان انتقالي مي‌بينيم، در برجستگي‌ها و اکسسوري‌ها نيز تزيينات جايي ندارند و فرم خالص ديده مي‌شود. نقاشي‌ها و آثار هنري بايد به‌سادگي قاب شوند و وسايل نورپردازي بايد خطوط تميز و پرقدرت داشته باشند.
?. آشپزخانه با خطوط صاف و مستقيم در سبک انتقالي
آشپزخانه‌هاي سبک انتقالي نيز مانند ديگر فضاها دستي در گذشته و اکنون دارند. ممکن است ترکيب سطوح سنتي مانند چوب و سنگ با استيل‌هاي براق امروزي را در اين فضا ببينيد يا کابينت‌هاي چوبي کارشده را با دستگيره‌هاي مينيمال مشاهده کنيد. در اين سبک آشپزخانه حتي ممکن است شلف‌هاي باز ديده شوند. آنچه در اين آشپزخانه‌ها به آن برنمي‌خوريم، محصولات چوبي با تزيينات زياد، کاشي‌هاي نقاشي شده يا جزييات ديگري است که با دنياي معاصر همخواني ندارند.
?. پرده‌ها در سبک انتقالي
پرده‌هاي مواج و والان‌دار با تزيينات زياد در فضاي انتقالي اغراق مي‌کنند و از طرف ديگر برهنه رها کردن پنجره‌ها، فضا را سرد و بي‌روح مي‌کند. در دکوراسيون منزل به سبک انتقالي پنجره‌ها را ظريفانه اما ساده بپوشانيد؛ پنل‌هاي ساده، پشت پرده‌اي‌هاي بامبو، شيدهاي رومي خنثي.
?. آرامش و وقار در دکوراسيون منزل به سبک انتقالي
بالاتر از همه اين ويژگي‌ها، يک فضاي انتقالي بايد حس آرامش و آسايش داشته باشد؛ فضايي محکم و ايستا بدون اينکه گستاخ باشد و آرام بدون اينکه زيادي ساکت باشد. اگر حس مي‌کنيد چيزي در اين دکوراسيون ناسازگار است، آن را هماهنگ کنيد تا يک کل واحد داشته باشيد.