سالن پذیرایی

طراحي دکوراسيون داخلي- فضاي زندگي شما بوم نقاشي شماست. فرصتي است تا شما علايق، احساسات و شخصيت خود را در آن ابراز کنيد. فضايي است که شما عزيزان خود را در آن پذيرايي مي کنيد.

در چيدمان اين فضا انتخاب مبلمان مناسب، باعث ايجاد فضايي جذاب مي گردد. در طراحي اتاق پذيرايي همچنين بايد به مواردي از قبيل قفسه هاي جاسازي شده براي کتاب، گچ بري ها، تهويه و پوشش پنجره ها دقت نمود.
نکته: در فضاهاي مسکوني امروزي به علت کمبود جا مي توان با استفاده از کاناپه تختخوابشو که خود طرح هاي گوناگون دارد اتاق پذيرايي را به اتاق مهمان تبديل نمود.
نکته: مبلماني که توازن خود را از راه تقارن برقرار مي کند رسمي تر از مبلمان نامتقارن است.
نکته: اگر در منزل فضاي نشيمن و پذيرايي يکي است، مي توان با استفاده از مبلمان غيرسمي چيدمان آنرا انجام داد، در غير اينصورت طراحي پذيرايي بايد به گونه اي دعوت کننده باشد که ميهمان در آن احساس آرامش کند.
نکته: از عناصري که باعث رسمي شدن اتاق پذيرايي مي شود، مي توان دايره هاي پارچه کوب با رنگ هاي لطيف و کاغذ ديواري قالي هاي شرقي، موکت هاي پهن و آوير روي پنجره را نام برد.
نکته: از عناصري که باعث غير رسمي شدن اتاق پذيرايي مي شود، مي توان به بافت هاي خانگي، صنايع دستي، رنگ هاي شاد، ديوار آجر نما، چوب طبيعي، گليم و کرکره اشاره کرد.
اتاق خواب
جالب ترين اتاقها آنهايي هستند که معرف ذوق بصري ساکنان آنها مي باشند. در واقع فرديت بخشيدن به اتاق امري است کاملا شخصي و خصوصي، اما اگر به دور و بر خود نگاه کنيم متوجه مي شويم که اتاقهايي را که افراد صاحب آن با آثار هنري، ميراث خانوادگي، عکسها و علائق خود دکور نموده اند، بسيار جذاب تر از اتاقهايي است که با خورده ريزهاي بي نام و نشان که براي صاحب آن بيگانه است و معناي عاطفي ندارد.
اتاق خواب را مي توان محلي براي آرامش، استراحت کردن، سپري کردن اوقات بيکاري، انجام فعاليتهاي ورزشي و عبادت و ... در نظر گرفت. بزرگي و کوچکي اين فضا به عملکردها و وسايل متفاوت مورد استفاده در آن بستگي دارد.
مسائلي که در طراحي اتاق خواب بايد در نظر گرفته شود:
1- نور
2- تهويه هوا
3- موقعيت و محل جغرافيايي اتاق خواب در منزل (معمولا سمت جنوب)
?- در صورت امکان قرار دادن حمام در اتاق خواب
?- قرارگيري درب ورودي اتاق خواب در محوطه اي دور از فعاليت افراد خانواده و جايي خارج از ديد مستقيم
?- طراحي فضايي براي لوازم و لباس ها
7- دکوراسيون و رنگ آميزي دلنشين و مناسب که جلوه اي از آرامش و سکوت را به ارمغان آورد
8- مبلمان هماهنگ با سبک به کار رفته در اتاق خواب.
نکته: از آنجا که اتاق خواب خصوصي ترين فضا در يک خانه است بايد سليقه شخصي صاحب آن را به طور کامل در نظر گرفت. ولي تا آنجايي که طراح مي تواند بايد صاحب خانه را از روانشناسي رنگ ها و تاثيري که هر رنگ بر روح و روان انسان مي گذارد مطلع نمايد. براي مثال انتخاب رنگ درخشان در اتاق خواب هنگام استراحت بسيار آزار دهنده است.
نکته: اتاق خواب معمولا جهت استراحت مورد استفاده قرار مي گيرد، در نتيجه براي ايجاد آرامش بيشتر بهتر است از رنگ هاي سرد مانند سبز و آبي که رنگ هاي آرامش بخشي هم هستند استفاده نمود.

براي طراحي اتاق خواب گرم و سنتي با اندکي تجمل، استفاده از رنگ هاي به کار رفته در صنايع دستي شرقي توصيه مي گردد. شايان ذکر است رنگ هاي گرمي چون طلايي، نارنجي، و قرمزهاي پرمايه و آجري که از عناصر طرح هاي سنتي شرقي است، خود عامل بسيار مهمي در خلق نمايي با شکوه و گرم در يک فضاي داخلي مي باشد.
نکته: اگر اتاق خواب شما داراي پنجره هاي بزرگ باشد بهتر است از پرده هاي ضخيم که با دکوراسيون اتاق شما متناسب است استفاده نماييد.
نکته: براي کفپوش اتاق خواب توصيه مي گردد که از کفپوش هاي عايق حرارتي مانند موکت، پارکت و... استفاده شود.
نکته: اگر از کاغذ ديواري براي ديوارپوش استفاده مي کنيد بهتر است که طرح و نقش آن ظريف، همراه با خطوط ملايم و نرم باشد.
در چيدمان اتاق بايد دقت نمود که تخت زير پنجره يا روبروي درب ورودي قرار نگيرد، زيرا هنگام باز بودن درب ورودي فردي که بر روي تخت خوابيده باشد کاملا قابل ديد مي باشد و حس نامطلوبي را به شخص القا مي کند.
نکته: طراحي اتاق فرزندان بستگي به جنسيت، رشته تحصيلي، سن و... دارد و نسبت به نياز آن ها طراحي مي شود.