رنگ قرمز در دکوراسیون منزل، چرا؟

قرمز رنگي فعال و پر انرژي، جسور و بي پروا، قدرتمند و خوش شانسي است. ريشه هاي رنگ قرمز در طراحي که بر گرفته از ماهيت آن و همينطور طبيعت است را بشناسيد. شايد بيشتر از هر الماني در طراحي دکوراسيون داخلي ، رنگ است که مي تواند الهامي براي احساس اشتياق و مجادله در بين طراحان و ساکنان خانه باشد. در اين ميان مي خواهيم از ديدگاه هاي متفاوت مانند دنياي طراحي، روانشناسي، فلسفه و طبيعت به معني رنگ قرمز بپردازيم:
حس و حال رنگ قرمز
رنگ قرمز رنگ آتش و خون است و همچنين اين رنگ با مفهوم شور و عشق، جنبش و خشم نيز شناخته مي شود. رنگ قرمز با قدرت و قوي بوده و در مطالعات نشان داده شده است که رنگ قرمز سرعت و قدرت واکنش ها را افزايش مي دهد. رنگ قرمز روشن مانند گوجه فرنگي رسيده، حس جنب و جوش و انرژي را القا مي کند در حالي که قرمز آتشين ذهن را بيشتر درگير مي کند.
در فنگ شويي اين رنگ روشن و بي پروا، به عنوان رنگ خوش شانسي شناخته مي شود و سمبل شادي و قدرت است. در فنگ شويي نقطه اي وجود دارد انرژي را وارد خانه مي کند و"چي" نام دارد، مي توان درب ورودي خانه را مساعدترين مکان براي ورود انرژي شناخت و چه خوب است که درب خانه به رنگ قرمز آتشين در بيايد.
رنگ قرمز در طبيعت
با ديدن غروب هاي مسحور کننده خورشيد و برگ هاي زيبا و آتشين خزان پذير درختان متوجه حضور رنگ قرمز در نمايش صحنه هاي طبيعت مي شويد. در برخي مواقع رنگ قرمز در طبيعت ايجاد جاذبه مي کند مانند رنگ سيب هاي رسيده روي شاخه درخت؛ در مواقع ديگر رنگ قرمز مي تواند هشدار دهنده باشد مانند رنگ فلفل قرمز تند و آتشين و قارچ هاي سمي. آنچه از رنگ قرمز برداشت مي شود اين است که افراد نسبت به آن واکنش نشان مي دهند.
رنگ قرمز در چاکرا
اگر اهل يوگا و مديتيشن باشيد، حتما اسم چاکرا را شنيده ايد. اين نقاط مراکز انرژي در بدن هستند و در راستاي ستون فقرات قرار دارند. کلمه چاکرا از لغت سانسکريت به معني چرخ يا دايره مي آيد. هر چاکرا به عنوان نقطه اي براي چرخش انرژي شناخته مي شود که آگاهي و جسم به هم برخورد مي کنند.چاکرا از ابتداي ستون فقرات شروع شده و تا بالاي سر ادامه پيدا مي کند. چاکراهايي که در قسمت پاييني بدت قرار دارند بيشتر مربوط به جسم بوده و نقاط چاکراي بالاي بدن مربوط به روح هستند. اولين چاکرا که به عنوان چاکراي اصلي شناخته مي شود، در ابتداي ستون فقرات يعني در ابتداي لگن و سه مهره ابتدايي ستون فقرات قرار دارد. اين نقطه به رنگ قرمز بوده و نشان دهنده بنيان شما است. زماني که اين چاکرا متعادل باشد، احساس آرامش، امنيت و اعتماد دروني مي کنيد.
رنگ قرمز در طراحي
رنگ قرمز از رنگ هاي اصلي است ولي محدوده کلي رنگ قرمز از صورتي روشن تا ارغواني تيره متفاوت است. اگر مي خواهيد رنگ قرمز را به دکوراسيون خانه خود وارد کنيد، در فضاي کوچک قرمز متوسط بهترين انتخاب است. در حاليکه طيف قرمز روشن يا قرمز تيره براي فضاي بزرگ مناسب هستند. براي اينکه در نماي کلي، خانه هماهنگ به نظر برسد، جايگاهي که رنگ هاي ديگر در طراحي داخلي خانه دارند را در نظر بگيريد. رنگ قرمز زماني که در کنار رنگ هاي خنثي به کار برده مي شود، باشکوه و دلپذير ديده مي شود. رنگ قرمز در ترکيب رنگي با آبي شاداب و زنده به نظر مي رسد.
استفاده از رنگ قرمز در خانه
رنگ قرمز زمينه اي برجسته در طراحي و کارهاي هنري ايجاد مي کند و به همين دليل انتخاب خوبي براي استفاده در گالري هنري که در ذهن داريد، است. رنگ قرمز در کنار رنگ هاي گرم ديگر مانند زرد و نارنجي نيز ترکيب خوبي بوجود مي آورد و براي فضاهاي عمومي مانند نشيمن، پذيرايي و غذاخوري مناسب است. به چرخه رنگ رجوع کنيد. رنگ قرمز در ترکيب با رنگ فيروزه اي طرحي زيبا و با احساس تاثيرگذار به وجود مي آورد. در فضاهاي کوچک، مي توانيد رنگ قرمز را به عنوان رنگ الحاقي در زمينه اي به رنگ خنثي مانند سفيد و سياه اضافه کنيد.
شما و رنگ قرمز
فراتر از نکاتي که گفته شد، رنگ قرمز شخصي و خصوصي است. پس زماني که رنگ قرمز را به کار مي بريد، مهمترين نکته اين است که چگونه به رنگ هاي اطراف خود پاسخ مي دهيد. براي مثال دانش عمومي مي گويد رنگ قرمز براي دکوراسيون اتاق پر انرژي است، ولي شايد شايد از نظر شما صميمي و دنج باشد. به خودتان اعتماد کنيد و آنچه احساس مي کنيد را پيش ببريد.

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون