رنگهای خنثی در دکوراسیون داخلی

"آرام" و "تسکين دهنده" و "معتدل" ، اين صفات به بهترين نحو رنگ هاي خنثي را در دکوراسيون معرفي مي کنند.رنگ هايي که اگر چه به خودي خود قدرت جلب نظر ندارند اما با تکيه بر بافت هاي متنوع و طرح ها و الگوهاي متفاوت به چشم مي آيند و در فضا ميدرخشند و تاثير گذار مي شوند. رنگ هاي خنثي بر وسعت بصري فضا مي افزايند و جلوه اي دلباز خلق مي کنند.شايد آشناترين رنگ هاي خنثي براي شما سفيد و طوسي و کرم رنگ باشد. اما در زبان دکوراسيون داخلي تناژ متمايل به سفيد تمامي رنگ ها جزو رنگ هاي خنثي به حساب مي آيند. از عاجي و صدفي و بژ گرفته تا مرواريدي، قارچي، کاراملي و کاهي اين رنگ ها تماما در زمره رنگ هاي خنثي قرار مي گيرند.

سنگ ها، کنف، کتان، پنبه، پشم، چوب و ... نيز در دکوراسيون به عنوان موادي با رنگ هاي خنثي مورد استفاده قرار مي گيرند.

رنگ هاي خنثي ميتوانند جلوه اي گرم يا خنک داشته باشند و سبب عقب تر يا جلو تر جلوه دادن ديوارها يا عناصر شوند. رنگ هاي خنثي با ماهيت گرم که تناژي از رنگ هاي خنثي با ماهيت گرم که تناژي از رنگ هايي هم چون زرد، قرمز، يا آجري دارند سبب مي شوند ديوار ها و عناصر اندکي جلوتر از آنچه هستند به نظر برسند و رنگ هاي خنثي با ماهيت سرد مانند آبي ملايم، سبز-آبي، سبز ملايم، ياسي-آبي و برخي از تناژ هاي طوسي سبب ميشوند عناصر و ديوار ها عقب تر از آنچه هستند به نظر برسند.

معمولا براي ايجاد ارتباط بين رنگ هاي ديگر و برجسته جلوه دادن اشکال و بافت هاي خاص و جزئيات دکوراسيوني از رنگ هاي خنثي کمک گرفته مي شود. به اين منظور بايد از چاشني ها يا کنتر است در بافت ها استفاده کرد. براي مثال عناصري از جنس بامبو، حصير، سنگ، چوب، بافت هايي متفاوت به رنگ هاي خنثي را نمايندگي مي کنند. بنابرين زماني که هر يک از آن ها در مقابل زمينه اي خنثي در دکوراسيون قرار ميگيرد به دليل بافت متمايز و متفاوتي که خلق ميشود، برجسته جلوه کرده و به خوبي به چشم مي آيند.يک رنگ خنثي در قالب بافت هاي مختلف در دکوراسيون جلوه هاي متنوعي ايجاد ميکند. براي مثال يک رنگ بژ روي پارچه مخمل جلوه اي متفاوت و متمايز با همان رنگ بژ روي قاليچه اي پشمي يا پرده اي حرير ارائه مي دهد. بنابراين در استفاده از رنگ هاي خنثي بازي با بافت ها نکته اي کليدي و بسيار مهم است.

رنگ هاي خنثي با تضعيف و کم رنگ جلوه دادن خطوط سخت سبب مي شود باعث پنهان سازي و کم رنگ کردن کنج هاي قناص يا تعديل در نبود تقارن شده و فضا را بازتر و وسيع تر جلوه مي دهد.از اين رو انتخاب تم رنگي خنثي براي ورودي هايي که داراي فرم و شکلي غير معمول هستند انتخابي بسيار مناسب و ايده آل است. اگر به دنبال رنگي مناسب براي زمينه دکوراسيون فضاي ورودي هستيد تا عناصر و مبلمان دکوراتيو و بافت دار اين فضا در مقابل آن برجسته تر و چشم گير تر جلوه کنند، رنگ هاي گندمي، عاجي، يا کرم مي توانند بهترين گزينه ها براي انتخاب شما باشند.چنين رنگ هايي همچنين مي توانند جزئيات و ريزه کاري هاي دکوراسيون را به صورت تاکيدي تر جلوه دهند.

براي ايجاد وسعت بيشتر در يک ورودي کوچک و باريک بايد از رنگ هاي خنثي که تمي خنک تر دارند استفاده شود. صدفي، مرواريدي، و سفيد مرمرين از رنگ هاي مناسبي هستند که ترکيب آن ها با سطوح و بافت هاي مات و براق مي تواند جذابيت بصري بالا و تاثير گذاري زيادي داشته باشد.کفپوش چوبي سفيدکار شده در کنار روکشي مخمل به رنگ موشي(طوسي-کرم) يا پوشش پنجره اي به رنگ طوسي استيلي در کنار ديواري رنگ شده با سفيد گچي از ديگر ترکيب هاي خنثي و شيک براي دکوراسيون فضاي ورودي خنثي است.

طراحي دکوراسيون داخلي

 

 

برگرفته از مجله منزل
 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون