راهنمای انتخاب بهترین تشریفات و خدمات مجالس

تحريريه نوعروس/ياسمين ثريا:بعد از اين‌که با هم نامزد شديد و تاريخ ازدواج‌تان را تعيين کرديد بايد براي برگزاري جشن عروسي‌تان برنامه‌ريزي کنيد. تقريبا از اوايل دهه 1380 به تدريج استفاده از تشريفات و خدمات مجالس يا کاترينگ در کشور ما مرسوم شده‌است. يعني عروس و داماد به موسسه‌اي مراجعه مي‌کنند و برگزاري مراسم عروسي را به آن مي‌سپارند. خدماتي که چنين موسسه‌ هايي ارائه مي‌دهد بسته به توقع زوج، ايده‌ها و امکانات موسسه و بودجه عروسي دارد. مثلا شما مي‌توانيد فقط کرايه محل برگزاري، تزيين محل و تهيه غذا را به برگزار کننده بسپاريد يا اين‌که ساير خدمات از قبيل عکاسي و فيلم‌برداري، سفره عقد، گل‌آرايي، چيدمان ميوه، کيک و شيريني، تزيين ماشين عروس و دسته گل عروس، گروه موسيقي، امنيت محل برگزاري يا حتي آرايشگاه و لباس خود و نامزدتان را به چنين موسساتي بسپاريد. اگر مي‌خواهيد از ميان انبوه اين موسسات يکي از بهترين‌ها، با سليقه‌ترين‌ها و با تجربه‌ترين‌ها را انتخاب کنيد بهتر است اين راهنما را مطالعه کنيد.

از برگزار کننده چه خدماتي را مي‌خواهيد؟
شما مي‌توانيد تمامي خدمات مجلس‌تان را تک به تک به چنين موسسه‌اي بسپاريد،بگوييد براي‌تان يک محل عروسي دست و پا کند و مناسب با بودجه‌تان آن را بيارايد يا هر پکيج دل‌خواهي که دوست داريد را در نظر بگيريد و به او بسپاريد. البته بسته به موسسه‌اي که طرف مقابل شماست هر کدام از اين دسته‌هاي خدمات ممکن است به نفع شما باشد مثلا اگر برگزار کننده‌اي باغ يا سالن مناسبي را در اختيار دارد اما به نظرتان ساير خدمات او چندان چشم‌گير نيست مي‌توانيد آن خدمات را تک به تک از کساني که کار آنها را قبول داريد دريافت کنيد. در اين حالت بايد بودجه‌تان را خيلي خوب مديريت کنيد زيرا دريافت خدمات تک به تک شايد کمي براي‌تان گران تمام شود. در حالتي که بخواهيد تمام مسئوليت برگزاري جشن را به عهده موسسه‌اي بسپاريد بايد به کار او ايمان داشته باشيد و معمولا اين کار به نفع شماست چون برگزار کننده هر کدام از خدمات مورد نياز جشن شما را به کساني مي‌سپارند که کارشان را خيلي خوب بلدند بنابراين شما بدون اين که مجبور باشيد براي شهرت نام صاحب آن خدمات پول بدهيد باکيفيت‌ترين خدمات را دريافت کنيد.


قبل از رفتن به دفتر موسسه با هم مشورت کنيد
شما و نامزدتان ابتدا بايد مشخص کنيد که براي جشن عروسي‌تان چقدر بودجه داريد و چه‌قدر از اين بودجه بايد براي لباس، جواهرات و آرايشگاه کنار گذاشته شود؟ مابقي بودجه‌تان مي‌ماند براي برگزاري جشن عروسي. خوب حالا که بودجه تعيين شد بايد مشخص کنيد چند نفر مهمان دعوت خواهيد کرد؟ تاريخ عروسي‌تان در چه ماهي از سال يا روزي از هفته باشد بهتر است؟ هر کدام از شما هميشه دوست داشته جشن عروسي‌اش چه حال و هوايي داشته باشد؟ لوکس؟ امروزي؟ سنتي؟ خاص و تکرار نشدني؟ رنگ‌هاي مورد علاقه‌تان چيست؟ چه جور تزييناتي را در نظر داريد؟ تمام آنچه مي‌خواهيد موسسه براي‌تان فراهم کند را هم بررسي کنيد و در کاغذي بنويسيد و سپس به دفتر موسسه برويد.

بعد از رفتن به دفتر موسسه آن را نقد کنيد
حالا که مدير موسسه و ايده‌هاي او را ديديد و شنيديد بررسي کنيد که آيا برگزار کننده مربوطه نظرات و خواسته‌هاي شما را فهميده؟ به نظرتان مي‌تواند با بودجه‌اي که مي‌توانيد در اختيارش بگذاريد تمام آن‌چه را در نظر داريد، عملي کند؟ او چه‌جور شخصيتي دارد؟ اعصاب خردکن نيست؟ يادتان باشد که مدير يک موسسه برگزارکننده عروسي بيشتر از هرچيز بايد صادق، منظم و بابرنامه باشد تا بتواند جشن به آن بزرگي را مديريت کند. در ضمن برگزار کننده بايد بتواند قدرت مالي شما را درک کند و براي هر بخش از جشن با توجه به محدوديت‌هاي مالي شما بهترين و آبرومندانه‌ترين خدمات را در نظر بگيرد اگر مي‌بينيد برگزار کننده فقط به دنبال خرج تراشيدن براي شماست و ابتکاري براي کاهش هزينه‌ها ندارد شايد بهتر باشد دنبال فردي خلاق‌تر بگرديد.
فهرست خدماتي که مي‌توانيد از برگزارکننده جشن توقع داشته باشيد، به شرح زير است:
• نوع و رنگ تزيين مد نظر شما
• تعيين بودجه براي خدمات مختلف جشن
• پيشنهاد خدمات‌دهندگان مختلف بر اساس بودجه و خواسته‌هاي شما
• زمان‌بندي تدارکات و مقدمات جشن عروسي
• زمان‌بندي برنامه‌هاي روز عروسي

کيفيت کار برگزار کننده را بررسي کنيد
رسم بر اين است که نامزدها براي ديدن تزيينات جشني که در آلبوم دفتر موسسه انتخاب کرده‌اند ياامتحان کيفيت غذا يا ساير خدمات به محل جشن ديگر زوج‌ها مي‌روند. اين روند تا حدي مي‌تواند برايشما معيار مناسبي باشد زيرا مي‌توانيد ادعاهاي برگزار کننده را به بوته آزمايش بگذاريد اما توجه داشته باشيد جشني که به آن مي‌رويد بايد خدماتي در حدود قيمت خدمات مورد نظر شما داشته باشد. مثلا اگر براي شما کيفيت غذا مهم باشد و به جشني برويد که بيشتر بودجه عروس و داماد صرف تزيين محل شده اما به غذا و مهمانداري چندان بها داده نشده ممکن است قضاوت اشتباهيدرباره کار برگزار کننده داشته باشيد.

خدمات مجالس