دیوارهای کاذب

طراحي دکوراسيون داخلي- سيستم سازه هاي خشک و سبک که سابقه اي چندان طولاني در ايران ندارند چندي ا ست در بازار داخلي قابليت هاي خود را به ظهور رسانيده ا ست. يکي از انواع ديوارهاي کاذب که از پيش طراحي و ساخته شده و در محل نصب مي شوند با نام plaster boardازمجموعه ديوارهاي خشک و سبک( dry wall ) شناخته مي شوند.دراي والها به عنوان جداکننده فضاها و سقف کاذب، قابليت اجرا و نصب بر همه اسکلتهاي اجرا شده با هر نوع سازه را دارد. بنابراين به راحتي در محيطهاي اداري، تجاري و مسکوني بدون نياز به عمليات بنايي و صرف هزينه هاي گزاف اجرا شدني است.

اين سيستم به دليل ايجاد بارکمتر، در بازسازي فضاهاي موجود، مي تواند مفيد باشد و به خاطر نصب سريع و مقرون به صرفه به نسبت عمليات تخريب و نوسازي، مورد توجه طراحان و استقبال مردم قرار گرفته است. ديوارهاي کاذب، از آنجايي که به محيط اضافه مي شوند و تقسيم فضا و در عين حال دکور و طراحي فضا را به عهده دارند، لازم نيست همانند ديوارهاي حمال)باربر( عمل کنند و تا سقف ادامه يابند. اين ويژگي اين امکان را به طراح خواهد داد تا از شرايط فرمي به وجود آمده در جهت طراحي اطراف ديوار و هماهنگي آن با بقيه فضا استفاده کند.

ديوارهاي کاذب لازم نيست حتما به شکل چهارگوشهاي منظم و صلب استفاده شوند. بلکه مي توانند در شکلها و فر مهاي متنوع، در ايجاد فضايي پويا سهيم باشند. بافت رويه اينگونه ديوارها در ترکيب با فضاي داخلي نيز بسيار با اهميت است. اين ديوارها با تنوعي قابل توجه در زمينه بافت از نوع سنگ آنتيک، آجر، کنيتکس و ... در بازارهاي داخلي در دسترس است.
از ديگر استفاده هاي ديواره اي کاذب، صرفه جويي در مصرف مصالح ساختماني به خصوص فولاد و سيمان است. در ساخت اين ديوارها نيازي به موادي مانند خاک رس نيست. فرم پذيري پانل ها حتي به صورت قوس جهت استفاده هاي دکوراتيو و موثر در ايجاد سيرکولاسيون مطمئن تر و مطلوب تر نيز اهميت دارد. اين قوسها اين امکان را به طراح مي دهند که پوياتر عمل کند و از دو سوي ديوار استفاده بهينه ببرد. در اجراي پروژه هايي که حمل و نقل مصالح مستلزم طي مسافت زيادي است ، در طراحي داخلي، استفاده از اين ديوارها مناسب است و بسته بندي مناسب و ساده آن، حمل و نقل مطمئن و راحتي فراهم مي آورد.
در استفاده ازديوارهاي کاذب، بايد به اندازه ديوار و نقش اثاثيه موجود در فضا نيز توجه شود. ديواري که کوتاه باشد شرايط خاصي به محيط تحميل مي کند؛ مثلا پيشنهاد مي شود که درصورت استفاده از ديواره اي کاذب، از پرده هاي سرتاسري، لوسترهاي بلند و دراز آويخته، بردرهاي بالاي پرده، شرابه ها، گچبري هاي دورتادور ديوار استفاده نشود.

پس از نصب سازه هاي فلزي، پيچ کردن آنها به هم و پيچ کردن صفحات گچي روکش دار، نوبت به رنگ آميزي يا نصب کاغذ ديواري يا افکت هاي مختلف دکوراتيو بر روي آن مي رسد. يکي از استفاده هاي مورد توجه در ديوارهاي کاذب، دسترسي آسان به سيستم الکتريکي و تاسيسات فني است. به اين ترتيب که با ايجاد باکس و حفره هاي دلخواه بر روي ديوار کاذب و نورپردازي درون آن، مي توان به صفحه دکوراتيو فعالي در محيط منزل رسيد. اين نوع نورپردازي براي آن که در داخل ديوار انجام مي پذيرد و منطقه خاصي از آن را روشن مي سازد، به طور موثر در طراحي محيط مورد توجه قرار مي گيرد.

به غير از ديوارهاي کاذبي که همراه با بافت خاصي به صورت آماده و از قبل طراحي شده ارائه مي شوند، مي توان بعد از نصب ديوار کاذب، با استفاده از بتونه، مصالح ساده چون خرده شيشه و سنگ، پارچه و غيره بافت دلخواهي بر روي آن به وجود آورد. در عين حال از بلوک هاي شيشه اي، کامپوزيت ها، گچ و پنل هاي ديگر نيزمي توان به صورت تلفيقي در قسمتي از ديوار کاذب استفاده کرد. تزئينات قابل استفاده بر روي ديوارهاي کاذب نيز همانند ديوارهاي ساده، در صورتي که عمودي باشند، ظاهري فعال به ديوار مي دهند و تزئينات افقي، ظاهري غيرفعال، دقيق و منظم بر روي ديوار ايجاد مي کنند. از تکنيک هاي رنگي و پتينه نيز به راحتي مي توان در سطح اين ديوارها استفاده کرد. ديوارک ها ( ديوارهايي که تا سقف امتداد ندارند) از لحاظ فرمي تاثير ديداري قابل توجهي بر محيط مي گذارند و فقط خودشان و اشياء مربوط به خودشان را بهتر نشان مي دهند و از ديوارهاي کاذب ساده تر و متنوع ترند. ديوارهاي مجازي مي توانند از سطوح و ارتفاع متغير کف و سقف ها پديد آيند و يک فضاي ساده بدون آرايه معماري را به قسمت هاي کاملا مجزا از لحاظ فرمي تقسيم کنند. اين ديوارها در قسمت هايي به صورت کف کاذب عمل مي کنند و در جاهايي مي توانند به صورت سکوي کوتاه و دکوراتيو پشت کاناپه ها و مبل ها ( وقتي پشت مبل ها قرار گيرند) باشند.

يکي ازاستفاده هاي قابل توجه ديوارهاي کاذب، به عنوان سازه تقليل دهنده صدا است که درا تا قهاي موسيقي، آپارتما نهاي کوچک با ديوارهاي نازک و ديوارهاي مشترک اتاق کودکان با فضاي ديگر مي تواند استفاده شود.

اين سازه تقليل دهنده صوت، روي سازه هاي عمودي در هنگام نصب ديوار کاذب پيچ مي شود. با وجود آنکه ديوارهاي کاذب قابليت انعطاف زياد در طراحي و پذيرش تزئين از سوي طراح داخلي دارند، نبايد اين نکته را از نظر دور داشت که اين ديوارها مقداري از فضاي محيط را به دليل ضخامت خود تقليل مي دهند که البته اين ميزان در مقايسه با فضاي کل متراژ محيط بسيار ناچيزاست اما در فضاهاي زير 50 - 60 متر بايستي از قبل مورد توجه و بازبيني قرار گيرد.همچنين در راهروهاي کوچک و کم عرض و فضاهاي ورودي، استفاده از ديوارهاي کاذب نيازمند بازنگري منطقي وا ستفاده ازاستانداردهاست.

منبع: http://www.sakhtemoon.com/Grid-Ceiling/HowTo-dry-wall-188#ixzz3tS0MN7oL