دکوراسیون برای اتاق خواب

طراحي دکوراسيون داخلي- يکي از اصول اوليه دکوراسيون اتاق‌ خواب اين است که ، جاي تخت بايد طوري انتخاب شود که پنجره نورگير در سمت راست آن قرار گيرد .
گذاشتن تعدادي کوسن‌ بر روي تختي که لبه بالايي بلندي دارد ، بر زيبايي تخت مي‌افزايد . در سبک‌هاي کلاسيک ، ترجيحا بهتر است که کوسن‌ها از همان جنس و بافت روتختي باشند .

بافت‌ روتختي و والان‌هاي پرده بهتر است از يک نوع ، يک طرح و يک طيف رنگي انتخاب شود و حتي نوارهاي تزييني قسمت بالايي ديوارها نيز از همان طيف رنگي باشد.

هماهنگي ميان بافت‌ها ، موجب ايجاد سبک کلاسيک در محيط اتاق مي‌شود . البته اگر در اين بين ، گاهي اوقات يکي از بافت‌ها و رنگ‌ها ، متضاد و يا مکمل ديگر بافت‌ها ‌باشد ، موجب ايجاد تنوع در اتاق شده و آن را از يکنواختي در‌ مي‌آورد. به عنوان مثال ، اگر رنگ زمينه اتاق ، کرم شکلاتي و گلبهي باشد . استفاده از دکور چوبي تيره متمايل به زرشکي، مکمل رنگ فضاي زمينه است . استفاده از روتختي براق ، نوعي حس تجملاتي را در ببيننده ايجاد مي‌کند و قرار گرفتن آن در کنار دکور چوبي تيره ، باعث مي‌شود زيبايي اين نوع چيدمان نمودي چند برابر بيابد. اگر رنگ و طرح بافت‌هاي پارچه‌اي نيز مابين رنگ زمينه اتاق و دکور چوبي آن باشد ، سبب برقراري تعادل در محيط اتاق مي شود .

هر چه پهناي قاب تابلوها بيشتر باشد ، آن قاب با دکور اتاق هماهنگ‌تر شده‌ و هر چه پهناي قاب کمتر باشد ، نقاشي يا ساير آثار داخل آن جلوه بيشتري خواهند داشت.

استفاده از تک‌مبل در يک قسمت از اتاق ، کمک مي کند تا فضايي صميمي و دلچسب در آن بخش فراهم آيد . براي تفکيک اين فضا ، مي توان در کنار تک‌مبل از نور موضعي (آباژور) استفاده کرد . در اين حالت بهتر است نور آباژور به سمت پايين باشد . به اين ترتيب فضايي مناسب براي مطالعه واستراحت در شب پديد مي‌آيد . هر چه تعداد اين نورهاي موضعي در داخل اتاق بيشتر باشد ، فضاهاي داخلي بيشتر تفکيک مي شود و به نظر مي‌رسد که رعايت اين نکته براي اتاق خواب ، مناسب است.

استفاده از آباژورهاي کوتاه بر روي پاتختي‌ها ، ضمن ايجاد امکان مطالعه قبل ازخواب ، فضايي رومانتيک نيز در اتاق‌ به وجود مي آورد .
استفاده از گلدان و فلاورباکس و قاب‌عکس‌هاي شخصي و تابلوهاي خط يا نقاشي مورد علاقه‌ ، در اتاق خواب ، باعث افزايش نشاط و روحيه مي شود .

اگر دکور اتاق چوبي است ، بهتر است قاب عکس و تابلو نيز مطابق با آن ، چوبي انتخاب شود . اين امر باعث ايجاد هماهنگي بيشتر بين اجزاي داخلي اتاق مي شود . در مورد اتاق‌هايي که دکور فلزي و فرفورژه دارند ، استفاده از قاب‌هاي فلزي متعدد توصيه مي‌شود .

معمولا براي زيباتر شدن جايگاه تخت‌هاي دو نفره در اتاق خواب بهتر است از تابلوهاي نقاشي بر روي ديوار بالايي تخت استفاده شود.

اگر ديوار بالايي تخت را با يک تابلو و يا تنها يک قاب عکس تزيين مي کنيد ، ترجيحا آن تابلو را پهن و به اندازه عرض بالاي تخت انتخاب کنيد. ولي اگر مي‌خواهيد از تعداد تابلوهاي بيشتري براي تزيين ديوار استفاده کنيد ، مناسب‌تر است که از تابلوهايي با عرض کم و ارتفاع زياد استفاده کنيد. در اين حالت بهتر است اندازه ارتفاع تابلوها تقريبا برابر ارتفاع تخت از سطح زمين باشد.