دکوراسیون از جنس همه سبک ها، ۷ راز سبک تلفیقی

سبکي که همه قانون‌ها را پشت سر مي‌گذارد و آنها را از نو مي‌نويسد؛ نو و کهنه، شرق و غرب، لوکس و محقر، پرزرق‌وبرق و خاموش را در هم مي‌آميزد و از تو مي‌خواهد خانه‌ات را با هر آنچه دوست داري بيارايي؛ اما نبايد اجازه دهي اين آزادي در انتخاب، به جاي جذابيت بخشيدن به دکوراسيون داخلي تو آن را به هرج‌ومرج بکشاند؛ پس مراقب مرز باريک بين کنتراست و آشفتگي باش!
راز اول دکوراسيون تلفيقي: ناهماهنگي علمي
سبک تلفيقي بي‌ريشه بودن خود را با افتخار مي‌پذيرد و انرژي‌اش را از کنتراست و تضاد مي‌گيرد. براي اينکه در اين سبک همه‌فن‌حريف شويد، کافي است در آن غرق شويد. در ابتدا اندکي ملزومات به فضاي خود بياوريد و سپس سراغ فرش‌ها، تابلوها، نورپردازي، برجستگي‌ها و عناصر ديگر برويد. با تاريکي و روشنايي، ناهمواري و صافي، زمختي و ظرافت بازي کنيد اما تعادل را فراموش نکنيد.
راز دوم دکوراسيون تلفيقي: تکرار
تکرارهاي بصري از رنگ گرفته تا اشکال باعث مي‌شوند در يک فضاي تلفيقي ريتم وجود داشته باشد. براي مثال تکرار مستطيل‌ها را به‌وضوح مي‌توان در اين فضا ديد؛ از پنجره‌ها و قاب عکس‌ها گرفته تا ميز و عنصر عمودي گوشه و همين‌طور رنگ زردي که در عناصر مختلف تکرار شده است. براي برقراري اين تکرار کافي است يکي از عناصر موجود فضا مثل يک مبل عثماني گرد را در نظر بگيريد و اشياي ديگر را اضافه کنيد؛ آينه گرد، ساعت ديواري گرد، کلکسيوني از گوي‌هاي شيشه‌اي و ده‌ها اکسسوري ديگر. فقط مراقب باشيد زياده‌روي نکنيد و اندکي اشکال متضاد را نيز به فضا بياوريد تا تعادل برقرار شود.
راز سوم سبک تلفيقي: مقياس، تناسب، ترکيب
اين سه شاخص براي طراحي هرگونه فضايي لازم و ضروري هستند اما در دکوراسيون تلفيقي براي اينکه هر عنصر در چنين دکوراسيوني بنشيند، توجه به آنها حياتي‌تر مي‌شود. قبل از اينکه قطعه‌اي به فضاي تلفيقي خود بيفزاييد، رابطه آن را با چيدمان فضا بررسي کنيد. آيا همه چيز را تحت تأثير خود قرار مي‌دهد يا برعکس در شلوغي فضا گم مي‌شود؟ کنتراست هرگز به معناي عدم تعادل و توازن نيست!
راز چهارم سبک تلفيقي: لايه‌هاي متعدد بافت‌ها
بافت‌ها به فضاي تلفيقي عمق و بعد مي‌دهند. مجموعه‌اي از عناصر بافت‌دار در چنين فضايي براي ما خوشايند هستند. اجراي چنين اتفاقي کار دشواري نيست؛ فقط کافي است با متضادها بازي کنيد. اگر قطعات براق داريد، قطعات مات هم به فضا اضافه کنيد. فلز را با چوب و پلاستيک را با چيني بياوريد. ابريشم‌هاي نرم و لطيف را در کنار کرباس‌هاي زمخت و خشن به کار ببريد. با دست‌ها و چشم‌هاي خود حضور بافت‌ها را در فضا حس کنيد.
راز پنجم سبک تلفيقي: پس‌زمينه بي‌آلايش
دکوراسيون تلفيقي مانند يک مهماني شلوغ‌ و پلوغ است که پرحرف‌ها و خجالتي‌ها هرکدام به نوبه خود از مهماني لذت مي‌برند. هر عنصر در اين فضا با قدرت تمام يکه‌تازي مي‌کند؛ بنابراين پس‌زمينه را – ديوارها، کف‌ها، پنجره‌ها – ساده حفظ کنيد تا رقابت و کشمکش به وجود نيايد. رنگ سفيد هميشه بهترين رنگ براي پس‌زمينه است اما اگر احساس مي‌کنيد زيادي خالي به نظر مي‌رسد، از رنگ‌هايي مثل خاکستري، دودي يا آبي کم‌رنگ استفاده کنيد. اگر باز هم از اين رنگ‌دارتر مي‌پسنديد، مي‌توانيد يکي از رنگ‌هاي مبلمان يا اکسسوري‌ها را روي يک ديوار يا سقف به کار ببريد.
راز ششم دکوراسيون به سبک تلفيقي: رنگ و الگوهاي منسجم
در فضاي تلفيقي شما منويي از چرخه رنگ‌ها را داريد که براي انتخاب آنها مختاريد. مي‌توانيد رنگ‌هاي جيغ را با رنگ‌هاي پاستلي جفت کنيد، سايه‌هاي مختلف سبز را به فضا بياوريد يا فقط به سياه ‌و سفيد بسنده کنيد. درست مانند رنگ‌ها، براي الگوها نيز دست شما باز است؛ راه‌راه‌ها را با گل‌گلي‌ها و زيگزاگ‌ها در کنار هم در فضا بنشانيد. در اينجا هم نبايد تعادل را فراموش کنيد، زياده‌روي هميشه نتيجه عکس مي‌دهد و شما را دلزده مي‌کند.
راز هفتم دکوراسيون به سبک تلفيقي: برجستگي‌هاي غيرمنتظره
در کدام سبک دکوراسيون مي‌توانيد ميز شيشه‌اي، فرش ايراني و ديواري از تابلوهاي وينتيج را گرد هم آوريد؟ جذابيت سبک تلفيقي در همين غافلگير کردن شماست. اينجا جايي است که هرچه داريد رو مي‌کنيد؛ از سوغات‌هاي سفرتان به هند تا پوسترهاي گروه موسيقي محبوب‌تان. يادتان نرود عناصري را انتخاب کنيد که هويت داشته باشند و فقط باعث آشفتگي فضا نشوند. مبل چوبي قديمي مادربزرگ‌تان مي‌تواند جزيي از مبلمان مدرن شما باشد اما به‌شرط اينکه حرفي براي گفتن داشته باشد.