دكوراسيون داخلي

طراحي دکوراسيون داخلي- همه انسانها در اعماق درون خود خواستار آرامشند. اين امر، براي هر فرد، اگر نه در هيچ جاي ديگر، حداقل در خانه بايد محقق شود. در خانه است كه مي‌توان انرژي‌هاي از دست‌رفته طي روز را جايگزين كرد. دور هم جمع شدن اعضاي خانواده، گپ زدن و چيزهاي ساده اين‌چنيني به ما انسانها كمك مي‌كنند تا خستگي‌هاي روزانه را در جايي بيرون از خانه جا گذاشته و براي فردا آماده شويم. فضاي داخلي خانه مي‌تواند منبع تمام‌نشدني نشاط و آرامش باشد به شرطي كه بعضي از جزئيات ظريف كه بسيار موثر هم هستند رعايت كنيم. گاهي توجه به نكته‌هاي كوچك، نتايج بزرگي به دنبال دارد.

امروزه اهميت طراحي مناسب فضاي داخلي منزل و محيط كار و تاثير آن در افزايش بهره وري و ايجاد حس آرامش امريست انكار ناپذير. هرچند استفاده از ميلگرد و رابيتس و متعاقب آن گچ يا سيمان سالهاست در كشور ما رواج دارد اما در طول اين مدت نحوه طراحي داخلي بويژه طراحي دكوراسيون سقف دستخوش تغييرات زيادي شده است. سابق بر اين طرحها همگي يك چهارچوب خاصي داشتند,استفاده از اشكال منظم,چند ضلعي منظم,دايره يا بيضي ويا تلفيقي از اين اشكال بسيار متداول بود اما امروزه طراحانداخلي سعي دارند كمتر از قرينه سازي استفاده نمايند و يا به بيان بهتر سبكهايكلاسيك رفته رفته جاي خود را به سبكهاي مدرن داده اند.

توجه به فضاي داخلي و نحوه و تقسيم بندي پلان ها، نقش مهمي را در ساختار معماري يك بنا بر عهده دارد. طراحي فضايي با انعطاف پذيري بالا و تنوع پذير از لحاظ چيدمان و آرايش سطوح مي تواند كاركرد هاي مختلفي را بپذيرد و اين در حالي است كه مخاطب احساس رضايت بيشتري از فضا خواهد داشت. استفاده از جدا كننده هاي سبك و قابل حمل، شفاف سازي، رنگ بندي هاي متناسب با نياز هاي موجود، تنوع مصالح، توجه به نحوه قرار گيري و تعامل مابين فضاهاي مختلف از جمله ويژگي هايي هستند كه در كنار ساختار خاصي كه براي يك پلان معماري در نظر گرفته شده است، مي تواند بر غناي آن افزوده و حتي قسمتي از مشكلات آن را حل كند.

معماري داخلي نقش عمده اي در كيفيت فضاي ساختمان ايفا مي كند. نحوه چيدمان و تقسيم بندي فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح ( كف، سقف و ديوارها ) ، نور پردازي، مبلـمان و مجموعه عوامل موثر ديگر تعيين كننده زيبايي و كار آمدي فضاهاي داخلي هستند. امروزه تاثير معماري داخلي بر آرامش ( مجموعه هنجارهاي عصبي) ، راندمان (در فضاهاي اداري ) ، اثر بخشي ( در فضاهاي تجاري ) بسيار بديهي و لازم به نظر مي رسد.
از سوي ديگر معماريداخلي به لحاظ معيارهاي روانشناسي اهميت بسياري دارد. ميزان امنيت، صميميت، شور و هيجان و آرامش موجود در يك فضا را مي توان با راهكارهاي مناسب تشديد يا تضعيف كرد. بايد دانست كه هر كدام از انسان ها داراي تعلقات ذهني و روحي خاصي هستند كه پاسخگويي به نيازهاي آنها در معماري داخلي در اولويت قرار مي گيرد.

مبحث طراحي و دكوراسيون داخلي، اهميتي خاص يافته و در بسياري از دانشگاهها و مراكز علمي حتي به عنوان رشته اي مجزا تدريس مي شود. الگوهاي و ايده هاي مختلفي اعم از مدرن و كلاسيك، توسط طراحان اين رشته به كار گرفته مي شود و از محدوديت هاي معماري در زمينه اجرا، معمولا خبري نيست و مي توان به ايده هاي بلند پروازانه ايشان تجسم بخشيد، چه بسا به گونه اي ميان گستره اي، موضوع فعاليت رشته هاي مختلف هنري از مجسمه سازي گرفته تا نقوش برجسته قرار ميگيرد. پيشرفت تكنولوژي به سبب تسهيل در يكسري از مسائل تاسيساتي و اجرايي از يك طرف و تنوع و كارآيي بالا در محصولات عرضه شده، زمينه مساعد و كارآمدي را در سطح جامعه به وجود آورده است؛ بهانه اي كه پرداختن به مقوله طراحي داخلي را جزء لاينفك فضاهاي معماري بر مي شمارد. معماري داخلي و توجه به جزئيات و تزئينات بعد از چندين دهه سكوت و فراموشي، رويكردي دوباره پيدا كرده و جالب تر اينكه سعي مي كند نمود هايي از معماري گذشته را در تلفيقي با الگوهاي مدرن بيان كند؛ مساله اي كه سال ها است در معماري مورد بحث و جدل قرار گرفته وتاكنون نتيجه اي حاصل نشده است.

معماري گذشته ما سرشار است از ظرافت ها و ريزه كاري هايي كه هزاران ايده و خلاقيت را در خود نهفته دارد. تزئينات و كاشيكاري هاي داخلي با تناسبات و رنگ بندي خاص خويش در كنار كالبد دروني، فضايي رمزگون را تداعي مي كنند و هم اكنون نيز ارزش فضايي خويش را حفظ كرده است
يك طراح داخلي مسئول طراحي، دكوراسيون و عملكرد فضاي كارفرماست خواه فضا تجاري باشد يا صنعتي و مسكوني. او همكاري نزديكي با معماران و كارفرمايان براي تصميم‌گيري در مورد ساختار يك فضا، نياز كاربران آن و بهترين سبك مناسب هر دو مورد دارد. اين حرفه تركيبي از مهندسي و هنر مي‌باشد و مستلزم داشتن ذهني منحصر به فرد براي بكارگيري مناسب هر دو رشته است.

علاوه بر شناسائي رنگ و محصولات ومصالحومبلمان بايد مهارت گفتگو با كارفرما و قبول سفارشات را داشته و روشهاي اجرا و نگهداري عناصر معرفي كنند? فضا را بداند. همچنين بايد ساختار فضا را بشناسد. اين عامل از دانش مورد نياز براي طراح او را از دكوراتور متمايز مي‌كند.
طراح داخلي بايد قابليت برنامه‌ريزي و اجراي پروژه، تصميم‌هاي عملكردي را داشته و با پيمانكار و كارفرما همكاري كند و تمام كارها بنا به نظر خود آنها انجام شود. براي اين منظور بايد بين سليق? خود و كارفرما تعادل برقرار كند و بيشتر سليق? كارفرماي خود را در نظر داشته باشد. اين عامل شايد در ابتدا براي كساني كه مي‌خواهند وارد اين حرفه شوند نااميد كننده باشد. بخصوص كسانيكه مي‌خواهند قبل از اينكه ساخت يك بنا تمام شود طراحي خودشان را شروع كنند. اين دو موضوع بيانگر اين نكته است كه آنها بايد در مورد طراحي اوليه و پردازش اطلاعات و زمان‌بندي كارها مهارت داشته باشند. اين اصل موجب تعجب تعداد زيادي از طراحان واقعي مي‌شود كه انتظار دارند تأثيرپذيري كمتري از قواعد اجرايي و فني در مورد پيدايش يك فضاء و حس كلي آن داشته باشد.

افراد موفق در اين صنعت اظهار مي دارند قابليت متعادل كردن عملكرد با زيبايي، تعيين كنند? موفقيت يك طراح داخلي است. با وجود پيچيدگي كار، آنان كه بخوبي از عهد? آن بر مي‌آيند بسيار راضي و خشنودند.
انچه كه همواره بايد مد نظر قرار گيرد آنست كه هر فضاي داخلي اعم از محل كار، تفريح يا سكونت، قابليت زيبا شدن را دارد؛ تنها بايست از اصول و عوامل سازمان بندي صحيح بعلاوه كمي ذوق و سليقه استفاده كرد تا شرايط مناسب و دلخواه پديد آيد. شروع كار در فضاسازي و تزئين بايد عاري از جنبه هاي ذهني و خيال پردازي غير واقعي باشد. برخورد اول با مساله لازم است با در نظر گرفتن عينيات و امكانات صورت پذيرد. ساختن خانه‌اي در رويا آسان اما در عمل سخت و دشوار است!
در اين بين همواره هدف ارائه طريقتي است كه تخيل نيز مانند ساير عوامل، تحت نظمي منطقي درآيد و شكل عنصري سازنده به خود گيرد. به خاطر عوامل متعددي كه در شكل‌گيري يك طرح موقت دخالت داردند اجراي كار نيازمند برنامه‌اي دقيق و منظم است. پيشرفت قدم به قدم و حساب شده از اتلاف وقت و هزينه مي كاهد و در نتيجه حاصل كار را پر ثمر مي‌سازد، لذا در طرح اجرائي عواملي چند لازم است مورد نظر قرار گيرد.

عملكرد
اولين عنصري كه در بدو امر بايد مدنظر قرار گيرد عملكرد و نحوه استفاده از فضاي داخلي است. يك چهار ديواري مي‌تواند به عنوان اطاق خواب، نشيمن، اطاق بچه، آشپزخانه، سالن ورزش، فروشگاه يا اداره شخص معين براي فعاليت مشخص قرار گيرد.... ضروري است با استفاده از عواملي چون نورپردازي و چيدن مبلمان تقسيم گردد تا عملكرد هر يك دقيقآ مشخص شود.
افراد
نيازهاي يك خانواده پر جمعيت با احتياجات فردي مجرد يكسان نيست. وجود اطفال خردسال قهرآ نوع خاصي تزئين را ديكته ميكند خصوصيات رواني افراد خانواده و زماني را كه با هم يا جدا از هم در منزل صرف ميكنند نيز از عواملي مهم در ارايش خانه بشمار ميرود لذا منظور داشتن سليقه كليه اعضاي خانواده ضروري است.


آسايش
در نظر گرفتن آسايش ساكنان خانه بيش از زيبائي در دكوراسيون واجد اهميت است. اطاق زيبا اما غير قابل استفاده تدريجا به جايگاه ارواح بدل ميگردد! محل كار زندگي يا استراحت چنانچه شرايط مناسب و راحتي فراهم ننمايد داراي فضاي سنگين و كسالت بار شده افراد را از خود گريزان خواهد نمود نقش عمده معماري و تزئين داخلي در حقييقت ايجاد محيطي مناسب براي زيستن و فعاليت هاي انساني است.

ويژگيها
منظره اطاق، ميزان نور طبيعي و خصوصيات معماري ساختمان از ديگر عواملي هستند كه قبل از شروع تزئين بايد مدنظر قرار گيرند.اين عوامل اجزا ثابتي را تشكيل ميدهد كه تغيير آنها و پس از اتمام كار ديگران امكان پذير نيست لذا تركيب بندي را طوري بايد انجام داد كه از جنبه‌هاي مثبت اين ويژگي‌ها حداكثر بهره‌ برده‌شود.

نقشه
انجام كار چه در ساختماني نو و چه تغيير دكور يك ساختمان كهنه باشد بايد با در نظر گرفتن شكل فضا و پياده كردن نقشه آن صورت گيرد. كشيدن نقشه يكي از ضروري ترين اقدامات است. جابجائي مبلمان يا تغيير رنگ بر روي نقشه امري ساده و بدون خرج است اما ارتكاب هر اشتباه پس از اتمام كار به قيمت صرف هزينه اضافي و دوباره كاري است .نقشه نه تنها فضاي قابل استفاده را پيشاپيش نمايش ميدهد بلكه به كمك ان ميتوان تعداد و اندازه اثاثه مورد نياز را نيز مشخص كرد.
نور
ضمن كشيدن نقشه مناطقي كه از آنجا نور طبيعي به داخل تابيده ميشود و نواحي تاريك، همچنين تعداد چراغهاي سقفي و آباژور با تعيين محل دقيق آنها لازم است مشخص گردند محاسبه رو شنائي عمومي و نقاطي كه احتياج به نور بيشتري براي مطالعه يا كار دارند واجد اهميت خاصي است.

سطوح
سطوح اصلي اتاق شامل سقف و كف وديوار ها است؛ پرده‌ها روكش مبل و صندلي، سطح درها و پنجره ها نيز سطوح كوچكتر را تشكيل مي دهند. رنگ، نقش، بافت در بزرگ يا كوچك جلوه دادن اتاق موثر است نقوش درهم و رنگهاي تند بر سطوح مذكور قدرت جلب توجه بيشتري داشته و فضا را شلوغ و كوچك خواهند كرد.

تاقچه ها، رف ها، ارسي ها، هشتي ها، حوض ها و باغچه ها تنها شماري از عناصر كالبدي طراحي داخلي در ايران هستند. روش معماران گذشته ايراني در به كارگيري اين عناصر، در راستاي آن بوده تا از جذابيت فرم كاسته شود و به غناي فضا افزوده گردد. اين همان هندسه همراه با تزئينات است.
به نظر مي رسد طراحي داخلي در ايران، از يك سو در چنبره نوستالژياي تاقچه ها، رف ها و اُرسي هاي قديم گرفتار مانده و از سوي ديگر به دكوراسيون و ابعاد دراماتيك و تزئيني فضاها تقليل يافته است. با تمام اينها، طراحي داخلي فرآيندي است كه همزمان مي بايست سويه هاي زيباشناختي و عملكردي را سامان دهد. طراحي داخلي يك ساختمان، داستاني است كه شخصيت اصلي آن خود انسان است؛ در اين بين حضور او در اين فضا، چگونگي آن و ويژگي هاي فضايي كه انسان در آن قرار مي گيرد، مي تواند تداعي كننده اصولي باشد كه در فوق به آنها اشاره شد.


www.gachkar.ir