دسته گل عروس و انتخاب بهترین مدل

دسته گل عروس براي هر عروسي مهم است اصلا هم ساده نيست چرا که بايد تا آخر مراسم عروسي دستتان باشد پس بايد دسته گل عروس به گونه اي باشد که در عين زيبايي و تناسبش با لباس و … راحت هم باشد باز هم بهتر است از تشريفات مجالس عروسي انتخابيتان کمک بگيريد و نکاتي را که آنها ميگويند را در نظر بگيريد مطمئن باشد تجربه بيشتري دارند!

آشنايي کامل با انواع مدل هاي دسته گل عروسي و انتخاب مناسب ترين مدل را در اين مطلب بخوانيد.

♦ آبشاري (casacade Bouquet) : در اين دسته گل ها، گل ها و شاخ و برگ ها به صورت آبشاري از دسته گل به سمت پايين آويزان مي شوند ، تقريبا شکلي مثلثي دارند و انتهاي دسته گل نيز حالت معلق دارد.اين نوع دسته گل ها براي عروسي هاي مجلل وتشريفاتي بيش تر کاربرد دارند و هم چنين براي عروس خانم هاي چاق مناسب ترند . دسته گل آبشاري به خاطر فرم و شکلي که دارد به قطره ي اشک نيز معروف است.(خدمات مجالس)

♦ گرد (nosegay or round bouquet ) : اين نوع دسته گل ها تقريبا براي هر لباس و هر جشني مناسبند و فقط گل هايي که براي آن انتتخاب مي شوند در رسمي و غير رسمي بودن دسته ي گل تاثير مي گذارند . مثلا گل ارکيده يا ليليوم دسته گل را رسمي مي کند و گل هاي آفتابگردان حالت اسپرت و غير رسمي دارد . دسته گل هاي گرد کاملا به صورت گرد هستند و اندازه ي دسته ي آن ها بايد به اندازه ي گردي آن ها هماهنگي داشته باشد مثلا يک دسته گل با ساقه هاي بلند بايد گل هاي پرتر و توپي تر داشته باشند و بالعکس . پرپشتي و قطوري دسته گل به سليقه و بودجه ي عروس و داماد بستگي دارد. هرچه گل ها بيش تر شوند هزينه نيز بيش تر مي شود. (تشريفات مجالس عروسي)

♦ دستبندي (wrist corsage) : استفاده ي اين نوع دسته گل ها بسيار آسان و راحت است و اگر حوصله دسته گل نداريد و يا با آن راحت نيستيد بهتر است دسته گل هاي کوچکي را سفارش دهيد که به وسيله ي يک کش ، سيم يا روبان که روي آن نيز با روبان و گل تزئين شده است مثل يک دستبند دور مچ بسته مي شوند . اين نوع دسته گل براي مراسم نامزدي ، حنابندان و لباس عروسي هاي ساده تر و حتي ساقدوش هاي عروس خانم مناسب تر است. (خدمات مجالس عروسي)

♦ قلبي (heart bouquet) : اين نوع دسته گل کاملا به شکل قلب بوده و نماد عشق است . براي عروس هايي که در روز عشاق برگزار مي شوند بسيار مناسب است و هنوز در بين ايرانيان زياد جا نيفتاده است . (برگزار کننده عروسي)

♦ بازويي (Arm Bouquet) : وقتي بخواهيد چند شاخه گل بلند مثل رز يا شيپوري را بدون آن که کوتاه کنيد در دست بگيريد فقط يک راه داريد ، اين که مانند يک نوزاد سر گل ها را روي آرنج قرار دهيد و با دستي ديگر ساقه ي گل ها را نگه داريد . به اين نوع دسته گل بازويي گفته مي شود . به عبارتي ديگر اين دسته گل از کنار هم گذاشتن چند شاخه گل بلند در کنار يکديگر و روباني در پايين آن تشکيل مي شود .

♦ رنگين کمان (Biedermeier Bouquet ) : اين دسته گل معمولا به شکل گرد است و با انواع گل و رنگ هاي مختلف مي توان آن را به وجود آورد . هر رديف اين دسته گل از يک نوع گل چيده مي شود . مثلا رديف اول گل رز سفيد ، رديف دوم گل عروس ، رديف سوم گل ارکيده و … که به صورت گرد چيده مي شوند.

(تشريفات)

♦ مخلوط (composite Bouquet) : اين دسته گل مي تواند توسط يک طراح حرفه اي و با استفاده از ذوق و خلاقيت او به وجود آيد . هر گونه دسته گل فانتزي خاص را که خارج از چهارچوب خاصي باشد مي توان دسته گل مدرن يا مخلوط ناميد .

♦ هلالي (crescent bouquet) : اين دسته گل کاملا شبيه هلال ماه است . بدين صورت که جاي دست گرفتن دسته گل دقيقا وسط آن (بين دو سر هلال ) قرار دارد و دو طرف انتهايي دسته گل حالت معلق دارد و از اين لحاظ شبيه به دسته گل هاي آبشاري است . اين دسته گل هنوز بين مردم ايران جا نيفتاده است و از لحاظ ساختاري ظريف در آوردن اين دسته گل کار دشواري است .

(خدمات مجالس)

♦ ديهيم يا عصاي عروس (scepter Bouquet ) : همه ي ما در کارتون هاي زمان کودکي ملکه و يا پادشاه هايي را ديده ايم که کلاه و عصايي خاص در دست داشتند که به آن عصاي خاص << ديهيم >> گفته مي شود . جنس اين کلاه و عصاي پادشاهان از طلا يا نقره بوده و با جواهرات و سنگ هاي قيمتي مثل : ياقوت و زمرد و … تزئين مي شده است . معمولا اين عصا و کلاه مخصوص سلطان يک کشور است ، اين سلطان مي تواند مانند ملکه ي اليزابت انگلستان يک زن باشد و يا يک مرد .

اما امروزه ديهيم هاي فانتزي وجود دارند که براي مراسم نامزدي با گل تزئين مي شوند و عروس خانم به جاي دسته گل آن را در دست مي گيرد تا مانند فرشته هاي چوب به دست يا ملکه ها شود . هر چه لباس ، آرايش ، تاج و … رسمي تر باشد بايد شکل و شمايل ديهيم نيز رسمي تر باشد و برعکس . مثلا براي يک لباس فانتزي کوتاه صورتي بايد از يک ديهيم فانتزي قلب يا ستاره شکل استفاده کرد، نه يک ديهيم ملکه اي . اما معمولا اين ديهيم ها را گل آرايي نيز مي کنند . از آن جايي که ديهيم از يک ميله ي بلند و يک شکل خاص مثل شکل هاي غير هندسي و هندسي در نوک اين ميله تشکيل مي شود ، معمولا گل فروش ها محل اتصال اين دو قسمت را گل آرايي مي کنند .

♦ توپي (pomander bouquet) : براي مراسم نامزدي بيش تر کاربرد دارد و معمولا با گل رز تهيه مي شود. توپي را در نظر بگيريد که روي سطح آن با گل پوشانده شده است ، هيچ ساقه ي گلي در آن وجود ندارد و با يک روبان که از وسط توپ بيرون مي آيد مي توانيد آن را در دست بگيريد يا دور مچ خود ببنديد.

♦ سبد گل (basket) : بعضي از خانم ها دوست دارند به جاي دسته گل ، سبد گل در دست بگيرند که البته اين سبد کوچک خواهد بود و مانند کيف دستي روي ساق دست عروس مي افتد و يا مي توان آن را از دسته اش گرفت . گاهي مي توان در اين سبدها از گل هاي آويزان استفاده کرد تا گل ها به صورت آبشاري از داخل سبد به بيرون ريخته باشند . سبد گل نيز مي تواند از جنس چوب و به رنگ جوب يا سفيد رنگ باشد. اين نوع دسته گل ها نيز بيش تر براي مراسم حنابندان يا عقد مناسب هستند.

(دسته گل عروس)

♦ حلقه اي (Wreath Bouquet) : اين نوع دسته گل ها به دسته کل هاي دستبندي شباهت دارند با اين تفاوت که دسته گل هاي حلقه اي دور مچ بسته نمي شوند و بايد آن ها را مثل يک حلقه در دست گرفت .قطر اين حلقه ها را براساس اندازه اي که دوست داريد بايد انتخاب کنيد و معمولا با روبان هاي بلند و پهن تزئين مي شوند که براي مراسم عروسي زياد مناسب نيستند .

♦ پيچي : اين دسته گل براي مراسم حنابندان بسيار مناسب است ولي درست کردن اين گل ها کمي مهارت مي خواهد . اين دسته گل به اين صورت است که گل ها را مانند مار روي دست خود پيچ مي دهند و اين پيچ معمولا بالاتر از آرنج نمي رود و گاهي حتي مي توان آن را براي دور پاها هم سفارش داد . يعني يک دست با يک پاي مخالف را بدين شکل گل زد . البته بايد توجه داشته باشيد که براي سفارش اين نوع گل ها لباس تان نبايد آستين داشته باشد و اگر براي پاها يتان نيز گل سفارش مي دهيد حتما لباس تان بايد کوتاه باشد تا گل ها بتوانند خودشان را نشان دهد . البته گل زدن پا به دليل حرکت و رقص دوام زيادي نخواهد داشت اما در حد آتليه و عکاسي ايده بسيار زيبايي خواهد بود .
(خدمات مجالس)

بانک تشريفات مجالس
 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون