خانه بدون استرس و آرام با ۱۲ نکته دکوراسیونی

راست مي گويند که "هيچ جا خونه خود آدم نميشه!". حس هاي مثبت و آرامش براي هر فرد درخانه خودش ايجاد مي شود و آن را به مکاني امن براي استراحت و خوش گذراني در کنار اعضاي خانواده تبديل مي کند. نکات دکوراسيون داخلي خوبي وجود دارد که مي توانيد آنها را بکار ببريد تا روح تان زماني که در خانه بدون استرس هستيد آرامش يابد. انتخاب هايي که داريد باعث مي شود روحيه و حس بهتري داشته باشيد، استرس کاهش پيدا کند و کيفيت خواب بهتر شود.
اولين احساس خوب و تاثير مثبت را خلق کنيد.
زماني که شما در خانه اي تميز و منظم زندگي کنيد، ذهن آزاد و راحت است. تصور کنيد درب خانه را به روي فضايي درهم و برهم و پر از انباشتگي و شلوغي وسايل باز مي کنيد! تنها به فکر اين نباشيد که در لحظه اول ورود به خانه همه جا مرتب به نظر برسد. براي هر يک از وسايل و لوازم مکاني پيدا کنيد. مي توانيد در جلوي درب خانه سبد يا کمدي را براي کفش ها در نظر بگيريد. حتما يک چوب لباس در جلوي درب نصب کنيد تا بتوان کيف و يا کيسه هاي خريد را در لحظه ورود به خانه بر روي آن قرار داد. براي اينکه خانه بدون استرس و مرتب باشد، هر کاري که از دستتان بر مي آيد انجام دهيد ولي توجه داشته باشيد که وسايل در دسترس و فقط دور از ديد باشند.
به سبک خودتان وارد شويد.
زماني که وارد خانه دلنشين خود مي شويد بهتر است اولين چيزي که به چشم مي خورد، آنچه دوست داريد باشد تا به شما انرژي بدهد. اين شيء مي تواند يک نقاشي، عکس عزيزان يا خودتان و يا هر وسيله محبوب ديگري باشد. ورودي خانه حسي را که در آستانه درب بعد از وارد شدن به فضاي گرم و آرام خانه از محل کار دريافت مي کنيد، تعيين مي کند.
برخي موقعيت هاي خانه و نه کل فضا را روشن کنيد.
سعي کنيد در دکوراسيون خانه خود منابع نوري متفاوتي داشته باشيد. نورهاي نقطه اي را در مکان هايي که نياز به روشنايي دارد مانند فضاي مجاور مبلمان يا فضاي مطالعه استفاده کنيد. همچنين براي برجسته کردن اثر هنري، تابلو، عکس و يا مجسمه به عنوان نقطه عطف در دکوراسيون منزل مي توان نور نقطه اي به کار برد. بهتر است از ديمر براي تغيير ميزان نور مورد نياز در فضاي داخلي استفاده کنيد.
ساختار فضايي براي خانه تعيين کنيد.
مبلمان را بر اساس نيازهاي خود انتخاب کنيد. سپس طبق برنامه بدانيد که مي خواهيد وسيله جديد را در کدام قسمت خانه قرار دهيد. چنانچه در فضاي خانه تعادل وجود دارد، شما هم احساس تعادل مي کنيد. بد نيست در قسمتي از خانه قفسه و طبقه هايي نصب کنيد که بتوانيد لوازم دکوري و برخي وسايل کوچک مورد نياز را بر روي آنها قرار دهيد. مي توانيد هر جند وقت يکبار براي تغييرات کوچک دکوراسيوني اين وسايل را تعويض کنيد.
نقش و الگوهاي وسايل خانه را لايه بندي کنيد.
بهتر است در استفاده از وسايل طرح و نقش دار و رنگي خودتان را کنترل کنيد. اگر ترکيبي از وسايل و لوازم با طرح هاي متنوع را مي پسنديد، از تناليته رنگي مشابه براي آنها استفاده کنيد. همينطور اگر استفاده از رنگ هاي گوناگون و شايد حتي متضاد براي شما جذابيت دارد، بهتر است طرح هاي آنها را به حداقل برسانيد و تا حد امکان رنگ هاي خام و ساده را بکار ببريد.
دنياي خود را رنگ دهيد.
اگرچه طراحي و رنگ هاي ساده آرامش بيشتري به شما مي دهند، ولي استفاده از ديوار نقش دار و يا متفاوت را از خود دريغ نکنيد. براي مثال يک ديوار قرمز در آشپزخانه يا غذاخوري خانه بدون استرس و آرام شما نه تنها انرژي زيادي مي دهد، بلکه اشتهاي شما را هم بيشتر مي کند!
بافت هاي گوناگون را تجربه کنيد.
بد نيست براي اينکه به فضاي خانه خود تنوع بدهيد، از بافت هاي پارچه اي و يا حتي متريال متفاوت استفاده کنيد. فراموش نکنيد که تنوع بيش از حد مي تواند اغتشاش ايجاد کند و برعکس هدف ما آرامش را برهم بزند.
فضاي خانه را با رنگ تغيير دهيد.
رنگ ديوار مي تواند تاثير فوق العاده اي در منزل ايجاد کند. با رنگ ديوار فضاي بدون استفاده و يا بي انرژي را به فضايي گرم و کارا تبديل کنيد. درب اتاق، قفسه و شلف ها را هم به رنگ ديوار رنگ کنيد تا با خطاي ديد کمتر به چشم بخورد. اگر نور طبيعي به فضاي مورد نظر شما به ميزان کافي وارد نمي شود، از رنگهاي روشن براي ديوار استفاده کنيد.
رنگ ملايم در اتاق خواب داشته باشيد.
رنگ هايي که براي دکوراسيون اتاق خواب انتخاب مي کنيد بايد انعکاسي از طبيعت باشند. آبي و سبز رنگ هاي آرامش بخش هستند و به راحتي و آرامش شما کمک مي کنند.
تکنولوژي را از اتاق خواب دور کنيد.
براي اينکه استراحت بهتر و آسان تري داشته باشيد، تلويزيون، کامپيوتر و وسايل تکتولوژيک ديگر را از اتاق خواب خود حذف کنيد. اين دستگاه ها از خود پرتو و تشعشعاتي منتشر مي کنند که سيگنال آنها مغز را بيدار نگه مي دارد و با خواب راحت شبانه تداخل ايجاد مي کند. در نتيجه استرس و خستگي روز از بدن خارج نمي شود.
بهشت خود را خلق کنيد.
فضاي داخلي خانه خود را به گونه اي طراحي کنيد که نيازهاي زندگي شما را تامين کند. آنچه دوست داريد و آنچه به شما احساس راحتي و آرامش بيشتري مي دهد بايد اوليت طراحي خانه قرار گيرد. بعد از اين مي توانيد عناصري ديگر اضافه کنيد که دکوراسيون خانه را جذابتر کند.
طبيعت را وارد خانه کنيد.
براي اينکه خانه اي با آرامش و صلح بيشتري داشته باشيد، گياهان آپارتماني را به فضاي خانه بياوريد. اگر ممکن است آينه اي بر روي ديوار روبرويي پنجره نصب کنيد تا منظره درختان و طبيعت بيرون در داخل بيشتر ديده شود.

لینک های مهم