جنس ظرف برای پخت و پز

خانم هاي خانه دار بهتر مي دانند! نوبت به خريد قابلمه و تابه که مي رسد، فروشنده ها انواع و اقسام ظروف از جنس هاي مختلف را جلوي چشم مان قرار مي دهند و شروع به تعريف از خوبي هاي بي حد و حصرشان مي کنند! اينکه حرف کدام را باور کنيم و کدام ظرف را بخريم تا هم سالم بمانيم و هم غذاهاي مان به بهترين نحو پخته شوند، تصميمي بسيار سخت اما شدني است. تنها کافي است به توصيه متخصصان ما در اين زمينه عمل کرده و ظروف پخت و پز خود را براساس استانداردهايي که با شما در ميان مي گذاريم انتخاب کنيد. دکتر محمدرضا وفا ، دکتر مسعود کيمياگر، متخصصان تغذيه شما را در اين زمينه ر اهنمايي مي کنند .

به شرطي که آسيب نبينيد!
تفلون و سراميک: اگر تفلون سالم باشد و از مواد باکيفيتي تهيه شده باشد احتمال ورود املاح فلز ظرف به غذا خيلي کم مي شود. درواقع وقتي در ظروف سنتي به طور مداوم غذا طبخ مي شود به تدريج مقداري از فلز ظرف وارد غذا شده و مصرف مکرر خوراکي ها در اين ظروف احتمال مسموميت يا تداخل در جذب مواد مغذي ديگر را بالا مي برد اما ترکيبات شيميايي به کار رفته در کف ظروف تفلوني از تماس غذا با فلز ظرف جلوگيري کرده و احتمال مهاجرت يون هاي فلزي به درون خوراک را کاهش مي دهد. با اين حال وقتي اين ظروف به طور مکرر استفاده مي شوند ترکيب شيميايي تفلون کيفيت خود را از دست مي دهد. در نتيجه خراش ها و آسيب ها ممکن است باعث شوند مواد شيميايي کف ظرف کنده شده و به درون غذا راه يابند. استفاده از ظروف تفلوني آسيب ديده بسيار خطرناک است زيرا مصرف زياد اين ترکيبات شيميايي مي تواند سرطان زا باشد. درمورد ظروف سراميکي نيز بايد گفت ترکيباتي که در لعاب اين ظروف وجود دارد شيميايي هستند و اگر آسيب ببينند يا خراشيده شوند مثل ظروف تفلون مي توانند خطرناک باشند. ظروف تفلون سنتي نيز همان ظروف سفالي لعاب دار بودند و اگر اين لعاب سالم باشد مشکل خاصي ايجاد نمي کند.

انتخاب هاي نه چندان مناسب!
رويي، مسي و آهني: مشکل عمده ظروف سنتي رويي، مسي و آهني اين است که مصرف مکرر خوراک در آنها خيلي راحت مي تواند باعث مهاجرت املاح به داخل غذا شود که اين ميزان بالاي املاح براي بدن انسان بسيار خطرناک است؛ به خصوص براي خانم هاي باردار، کودکان و سالمندان. اگرچه روي يک ماده مغذي موردنياز بدن است اما مصرف بيش از اندازه آن يا ساير فلزات ازجمله مس و آهن مي تواند به عنوان يک ماده سمي مشکلاتي جدي براي ارگان هاي حياتي بدن مثل کبد ايجاد کند. در نتيجه افرادي که براي طولاني مدت در اين ظروف غذا طبخ مي کنند در خطر مسموميت با اين املاح قرار دارند (سرويس قابلمه)

مقاوم و در عين حال سالم
چدني و سنگي: چدن يک ترکيب آلياژي از آهن و چند فلز ديگر است و به همين دليل مقاومتش به نسبت تک تک اين فلزات خيلي بيشتر است، بنابراين براي طبخ غذا مي تواند بسيار مناسب باشد چراکه احتمال ورود املاح فلز به داخل غذا در آن بسيار کمتر است. ظروف سنگي نيز يکي از سالم ترين گزينه ها براي طبخ غذا هستند. برخي سنگ ها داراي کاني هاي فلزي هستند که البته مقدار اين کاني ها بسيار ناچيز است. 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون