برنامه ریزی برای جشن عروسی را از کجا شروع کنیم؟

روز عروسي يکي از مهم ترين روزهاي زندگي است. همه چيز در اين روز بايد بدون هيچ کم و کاستي برگزار شود. اقدامات قبل و بعد از مراسم بايد به طور دقيق برنامه ريزي شوند. برنامه ريزي براي برگزاري جشن ممکن است حتي تا يک ماه به طول انجامد. در اينجا برخي از اساسي ترين گام هايي را که بايد در برنامه ريزي هاي خود مد نظر قرار دهيد ذکر مي کنيم:

? گام اساسي اول: تعيين تاريخ عروسي
بديهي است که همه برنامه ريزي هاي شما به اين تاريخ بستگي دارد. بنابراين ابتدا متناسب با آداب و رسوم خودتان نسبت به تعيين اين تاريخ اقدام کنيد. فراموش نکنيد که در تعيين روز جشن مسائل زير را در نظر بگيريد:
تاريخ مراسم روي هزينه هاي شما تاثير مي گذارد. به عنوان مثال هزينه هاي اجاره تالار در روزهاي خاص و اعياد و تعطيلات با روزهاي عادي متفاوت است. حتي فصل برگزاري مهماني مي تواند تاثير زيادي در هزينه هاي شما داشته باشد.
مهمانان را در نظر بگيريد. اگر مهمانهايي از راه دور داريد بهتر است روزهاي تعطيل را براي جشن خود انتخاب کنيد.
اگر در شهرهاي پرترافيک زندگي مي کنيد، در نظر داشته باشيد که معمولا ترافيک خيابان ها در تاريخ هاي خاص مثل: روز مادر، روز پدر و ديگر اعياد به مراتب بيشتر از روزهاي عادي است و ممکن است روي برنامه ريزي شما تاثير بگذارد.
در تعيين تاريخ مراسم خود، تداخل با برنامه ها و مراسم دوستان، آشنايان و نزديکان را مد نظر داشته باشيد. بهتر است قبل از نهايي کردن تاريخ، يک بار آن را در بين نزديکان و بزرگ ترهاي فاميل عنوان کنيد تا مطمئن شويد با مراسم ديگري تداخل ندارد (خدمات مجالس)

? گام اساسي دوم: تهيه ليست ميهمانان
اهميت اين گام کمتر از تعيين تاريخ نيست. بسياري از خانواده ها تصوري که از تعداد مهمانان خود دارند با واقعيت منطبق نيست. بنابراين هرگز به حدس و گمان و تخمين اکتفا نکنيد. خواهيد ديد وقتي ليست ميهمانان خود را روي کاغذ بياوريد، با آنچه در ذهن داشتيد تفاوت زيادي دارد. نکته ديگر اين است که تهيه اين ليست شايد تا يک هفته به طول انجامد. چراکه برخي از مهمانان در ابتدا از قلم مي افتند. بنابراين هرچه سريع تر ليستي کامل و شسته و رفته از مهمانان خود و همسرتان با ذکر نام و تعداد افراد خانواده مدعو، تهيه کنيد.

? يک تکنيک مهم
ممکن است نسبت به تعداد دقيق افرادي که ممکن است در جشن شما حضور پيدا کنند شک داشته باشيد. مثلا نمي دانيد که آيا خانواده اي که در شهر ديگري زندگي مي کنند براي عروسي شما خواهند آمد يا خير. در اين حالت از تکنيک تخمين سه نقطه اي استفاده کنيد. ابتدا تعداد کساني را که مطمئن هستيد به جشن شما خواهند آمد محاسبه کنيد. بعد از آن تعداد کل مهمانان را با فرض اينکه همه و همه به جشن شما خواهند آمد محاسبه کنيد. حال ميانگين اين دو عدد را به دست آوريد و مبناي محاسبات خود قرار دهيد.

? گام اساسي سوم: تعيين بودجه
بعد از تعيين تاريخ و تعداد مهمانان، بايد نسبت به بودجه اي که قصد داريد براي عروسي خود خرج کنيد، تصميم گيري کنيد. بهتر است قبل از هرچيز در اين مورد با دوستان و نزديکاني که اخيرا جشن خود را برگزار کرده اند مشورت کنيد. هزينه ها را به صورت تفکيک شده (تالار عروسي، لباس عروس، آرايش عروس، گل، ماشين عروس و...) روي کاغذ بنويسيد. سپس نسبت به تعديل آنها با توجه به آنچه که در نظر گرفته ايد اقدام کنيد. تحقيق در بازار را فراموش نکنيد. با کمي پرس و جو در بازار مي توانيد تصميم بهتري بگيريد.

? گام اساسي چهارم: تعيين محل برگزاري جشن
باغ يا تالار، منزل مسکوني يا ويلاي يکي از نزديکان فرقي نمي کند. آنچه مهم است توافق شما و همسرتان بر سر محل برگزاري و نيز بودجه اي است که براي آن در نظر گرفته ايد. در تعيين محل برگزاري مراسم عروسي علاوه بر اينها، نکات ديگري نظير: تعداد مهمانان، فصل برگزاري، آب و هواي منطقه، مسافت، فرهنگ و آداب و رسوم خانواده ها مي تواند در تصميم گيري شما درباره محل برگزاري مراسم تاثيرگذار باشد. اگر تاريخ جشن شما، يکي از اعياد و يا روزهاي خاص است، هرچه سريع تر نسبت به رزور تالار و يا باغ اقدام کنيد. چراکه ممکن است در تاريخ مورد نظر شما، تالار ها و باغ هاي مناسب رزرو شده باشند.