بازی با نور

طراحي دکوراسيون داخلي- بازي با نور به اشكال مختلف مي تواند در نماي ظاهري فضا تاثيرگذار باشد. حقه هاي بعدي مختلف كه تنها با ايجاد تغييرات در نورپردازي يك فضا ممكن است مي توانند ابعاد آن را نيز كوچك تر يا بزرگتر از آنچه هست نشان دهند. در اينجا به بعضي از اين حقه هاي بصري اشاره مي كنيم:
براي بلندتر جلوه دادن ارتفاع يك اتاق از چراغ هاي پايه دار كه روي زمين قرار مي گيرند يا چراغ هاي ديواري كه نور را به سقف مي تابانند استفاده كنيد. روشن كردن سقف آن را بلندتر از آنچه هست نشان مي دهد.
براي كوتاه تر جلوه دادن ارتفاع اتاق و صميمانه تر كردن آن نور را از سقف دور نگاه داريد و براي روشن كردن فضا از چراغ هاي ديواري كه نور را به پايين مي تابانند و آباژورهايي با كلاه هاي سر بسته استفاده كنيد. همچنين جلب توجه بيننده به تابلوها و عناصر دكوراتيوي كه در ارتفاع كم روي ديوارها نصب شده باشند مي تواند تاثير بسزايي در كوتاه تر نماياندن ارتفاع اتاق داشته باشد. چيدن مجموعه هايي از وسايل تزئيني روي سطوح پايين يا بر روي زمين و روشن كردن آنها با نوري متمركز از بالا هم همين اثر را دارد.
به منظور وسيع تر نشان دادن فضايي باريك و بلند كانون توجه را ديوار انتهايي فضا قرار دهيد. براي اين كار مثلا پنجره اي كه روي اين ديوار است را چشمگير سازيد يا با قرار دادن يك اثر هنري بر روي آن و روشن كردن آن با يك نور نقطه اي متمركز چشم را به آن جلب كنيد. در مقابل ساير ديوارهاي اتاق را با نور كمتر و يكدستي روشن سازيد.
اگر مي خواهيد يك فضا بزرگتر به نظر برسد دو ديوار روبه رو به هم را با تاباندن نور كاملا روشن كنيد به اين ترتيب فاصله آنها بيشتر به نظر مي رسد. همچنين در صورت امكان از آينه در فضاي اتاق استفاده كنيد تا با تركيب انعكاس فضا در آينه و نحوه نورپردازي چرخش نور در فضا بهبود يافته و در نتيجه اتاق بزرگتر به نظر برسد. از چراغ هايي كه بر روي بازوهاي قابل تنظيم نصب مي شوند استفاده كنيد و آنها را به آينه بتابانيد.
براي كنترل نور در اتاق هاي بسيار روشن و آفتابي از سطوح مات به منظور جذب نور و پيشگيري از انعكاس ناخواسته آن بهره بگيريد. به خاطر داشته باشيد سطوح صيقلي مثل شيشه، فلز، كاشي و رنگ هاي روغني نور را منعكس مي كنند و در نتيجه بر شدت نور فضا مي افزايند و ارتفاع را بلندتر جلوه مي دهند. در مقابل سطوح مات و بافت دار بيشتر نور را جذب مي كنند. همچنين هرچه سطوح تيره تر باشند مقدار بيشتري از نور را جذب مي كنند.
براي اينكه فضايي را گرم و صميمي جلوه دهيد از چراغ هاي روميزي متعدد استفاده كنيد. توجه داشته باشيد از كلاهك هايي با رنگ هاي گرم براي اين چراغ ها بهره بگيريد تا فضا را با نوري گرم و جذاب روشن كنند به عنوان مثال به جاي كلاهك سفيد از كلاهك هاي عاجي يا نباتي استفاده كنيد.
پرده اي كه به پنجره يك اتاق نصب مي كنيد تاثير زيادي بر نما و حالت حكمفرما به آن خواهد داشت. زيرا پرده ها مي توانند ميزان نور طبيعي كه به يك اتاق وارد مي شود را كنترل كنند و همچنين پرده هاي شفاف همچون فيلتري نور را متاثر از رنگ خود عبور مي دهند. بنابراين انتخاب پرده بايد با توجه و دقت در اين قابليت ها صورت بگيرد.
چنان چه از منابع نور متعدد در يك اتاق استفاده مي كنيد، اما از نور كلي اتاق راضي نيستيد قدرت لامپ بعضي از آنها را تغيير دهيد يا با تغيير دادن حباب چراغ ها كه زيادي شفاف يا كدر باشند يا به رنگ مورد پسند شما نباشند و همچنين كلاهك آباژورها، رنگ و ميزان نور كلي اتاق را براي خود دلپذير كنيد.
براي رنگين كردن يك فضا با نور مي توانيد حالت هاي مختلفي به آن ببخشيد. يكي از ديوارهاي سفيد را با نوري كه از فيلتر رنگي دلخواهتان عبور مي كند روشن كنيد. پيش از انتخاب فيلتر تاثير آن و روانشناسي رنگ ها را مطالعه كنيد. نوري كه از يك فيلتر زرد عبور مي كند احساس بشاشيت و شادابي را ايجاد مي كند. نور آبي تاثيري آرام بخش دارد كه اعصاب را آرامش مي دهد و احساس تمايل به خواب را در شما زنده مي كند. نور قرمز محرك و پرانرژي است و فعاليت و تحرك را تشويق مي كند. سبز شادابي و طراوت به فضا مي بخشد و ما را به ياد طبيعت و زمين مي اندازد. نور بنفش رنگ اما مي تواند هم آرامش بخش و هم مهيج باشد، بسته به اينكه بيشتر به رنگ قرمز متمايل باشد يا به آبي تمايل داشته باشد.
روزنامه شرق
فرستنده مقاله:مسعود مرعشي 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی