ایجاد فضای آموزشی در خانه

فضاي آموزش
اتاق خواب شخصي شما يا گوشه اي از پذيرايي ، قطعا فضاي مناسبي براي آموزش نيستند اما اگر چاره اي نداريد شايد بتوانيد بخشي از فضا را به نحوي جدا کرده و براي آموزش در نظر بگيريد. نکته بسيار مهم در اين بخش اين است که اين جداسازي بايد به گونه اي باشد که عوامل مزاحمي مانند صدا و بو ، مزاحم بحث آموزش نشوند . چرا که اين عوامل مزاحم باعث پرت شدن حواس دانش آموزان مي شود و تمرکز را از آنها مي گيرد.
در عين حال ، در بسياري از منازل فضاي درس خواندن در بخش هايي مانند زيرزمين و يا اتاق هاي اضافه قرار مي گيرد که از نور کافي برخوردار نيستند. بايد بدانيد يکي از اصول انتخاب فضاي مناسب براي تدريس در نظر گرفتن نور کافي در اين فضا است.اما اگر فضاي شما به ميزان کافي نور ندارد يا به برگزاري کلاس هاي خصوصي به عنوان شغل دوم نگاه مي کنيد و در ساعات عصر کلاس ها را تشکيل مي دهيد، هنگام انتخاب فضا حتما تامين نور مورد نياز را در نظر بگيريد.اگر فضاي شما نور ندارد بهتر است از منابع نور مصنوعي به طور مناسبي در فضا استفاده کنيد.
بنا به نحوه تدريس شما نحوه نورپردازي فضا متفاوت است.اما در کل اگر قرار است روي تخته آموزش دهيد بايد نور به حدي باشد که فضا براي ديدن تخته کاملا روشن باشد و اگر قرار است سر ميز مقابل فردي که به او آموزش مي دهيد بنشينيد بايد فرد ديد کافي روي برگه ها داشته باشد .در اين حالت اگر تنها به نوري که ازلامپ بالاي سر مي تابد اکتفا کنيد مطمئن باشيد بعد از مدتي هم خودتان و هم دانش آموزي که به او آموزش مي دهيد از ديدن سايه خودتان روي برگه هاي کتاب خسته مي شويد. در نظر داشته باشيد که در هر حال نور طبيعي باعث سلامت و سرزندگي مي شود و اگر امکانات شما اجازه مي دهد بهتر است کلاس را در نقطه اي نورگير انتخاب کنيد.
البته سن دانش آموزان و تعداد آنها و نوع آموزش نيز مسايلي هستند که طراحي اتاق را تحت تاثير قرار مي دهند . مثلا اگر کودکان را آموزش مي دهيد طبيعتا بايد محيطي شاد تدارک ببينيد تا انرژي مورد نياز آنها تامين شود و اگر بزرگسالان را آموزش مي دهيد نسبت به سن آنها فضا را جا افتاده تر دکور کنيد تا کارايي بيشتري از آن به دست آيد.

مبلمان
اندازه مبلمان در فضاي آموزشي به نوع استفاده از آن بستگي دارد. اما بهتر است از مبلماني ارگونوميک که با فرم بدن انسان تناسب دارد، استفاده کنيد تا آسيب هاي ناشي از خستگي را در پايان کار با خود به خانه نبريد .فراموش نکنيد که اگر چه اين محيط در منزل شما واقع شده اما محل کار شما است و بايد براي آن و مهم تر از همه براي سلامت خودتان سرمايه گذاري کنيد.
استفاده از کتابخانه، قفسه هاي کتاب و يا قفسه هايي براي قرار دادن مجموعه اي از کتاب ها و منابع کمک آموزشي در کنار کتاب هاي کلاسيک ديگري که مورد علاقه خودتان هستند فضا را حرفه اي تر مي کند .در عين حال در کنار اين کتابها مي توانيد به مقدار کمي از تصاوير کاري يا گواهي نامه ها و مدارکي که در اين زمينه داريد يا احيانا جوايزي که در اين زمينه دريافت کرده ايد کمک بگيريد.
در کلاسهاي هنري مي توان از قفسه ها و يا استندها و پايه ها براي نمايش کارهاي هنري برجسته شما و يا همکاران و شاگردانتان بهره بگيريد. ضمن حفظ سادگي در نمايش آنها، از تنوع رنگي و تنوع در شکل و فرم استفاده کنيد و اجازه دهيد در چشم هنرجويان شما تصويري حرفه اي بجا بماند.
از بکارگيري آثار هنري روي ديوار نهراسيد و اجازه دهيد شاگردان شما سليقه شما را ببينند.اما اين کار بايد نحوي صورت گيرد که باعث اختلال در امر آموزش نشود. مثلا روبروي در ورودي جايي است که اولين تاثير را بر بيننده مي گذارد و مناسب است.

رنگ
رنگ ها گاهي مي توانند محرک و انرژي زا و گاهي کسالت آور بوده و باعث از دست رفتن انرژي شوند. رنگ هاي تند و تيز مانند سبز فسفري، زرد و قرمز تند باعث حواس پرتي افراد شده و تمرکز دانش آموزان را برهم مي زنند. از طرف ديگر رنگ هاي خيلي سرد و کم انرژي مانند آبي روشن يا آبي خاکستري نيز باعث کسالت، خواب آلودگي و از بين رفتن توجه و تمرکز مي شوند که در هر دو حالت آموزش مختل مي شود. بنابراين در محيط آموزشي بهتر است از رنگ هاي نسبتا گرم و ملايمي مانند ليمويي و خردلي يا گلبهي روشن استفاده شود ، زيرا اين رنگ ها به اندازه اي گرما دارند که به افراد براي آموزش ديدن و آموزش دادن انرژي دهند و از طرف ديگر ملايمت آن ها به حدي است که باعث آشفته شدن ذهن فرد نمي شود.
اگر فضاي بزرگي در اختيار داريد به راحتي مي توانيد از رنگ هاي مختلفي براي ديوارها استفاده کنيد اما دقت داشته باشيد که اين امر بايد باعث زيباتر شدن محيط شده و منجر به شلوغ شدن فضا نشود.
استفاده از نقش ها بر روي ديوارها، صندلي ها و پرده نيز از همين اصل کلي تبعيت مي کند. به اين معنا که طرح ها و نقش هاي خيلي درشت و تند باعث پرت شدن حواس دانش آموزان مي شوند و سادگي بيش از حد فضا نيز، محيط را کسالت بار مي کند. استفاده از نقش هاي مناسب با فضاي کار و موضوع آموزش در بخشي از فضا مثلا بر روي ديواري که تخته آموزش روي آن قرار دارد و دانش آموزان بيش از هر نقطه ديگري آن را مي بينند تاثير خوبي دارد و مانع يکنواختي محيط مي شود.
استفاده از يک لوح که بتوان يادداشت هايي را روي آن نصب کرد، کارايي زيادي در کلاس درس دارد.اين لوح مي تواند از چوب پنبه و يا موادي شبيه به آن باشد تا بتوان يادداشت ها را با سوزن روي آن نصب کرد.

برگرفته از مجله منزل

طراحي دکوراسيون داخلي
منبع: http://www.sakhtemoon.com/Decor-Equipment/HowTo-Home-study-area-142#ixzz3tS41V7Q8