ایجاد بافت روی دیوار

طرحي دکوراسيون داخلي- بهره گيري از بافت هاي مختلف به عنوان پرکننده ي فضا از روش هايي است که در طراحي ديوار هاي داخلي براي هماهنگي با سبک دکوراسيون و معماري داخلي فضا مورد استفاده قرار مي گيرد. بافت ها را مي توان از طريق مواد طبيعي، مواد مصنوعي،رنگ ها و متريال هاي جديد، هنرهايي نظير موزائيک کاري در فضاي ايجاد کرد .

در کنار استفاده از مواد طبيعي مانند سنگ و چوب، مدل هاي پيش ساخته مصنوعي اين موادنيز با جلوه ها و بافت هاي بسيار طبيعي در بازار موجود هستند. مزيت بزرگ اين پنل هاي مصنوعي در سبکي و راحتي نصب و اجراي آن هاست. سطوح پيش ساخته را به دليل خواصي مانند ،ضدحريق،ضدخوردگي و فرسايش سريع بودن مي توانيد با اطمينان درفضاي داخلي منزل استفاده کنيد.

بافت سنگ، بالذات حس سختي وزيري خاصي القا مي کند و هرقدر اين بافت درشت تر و برجستگي ها و فرورفتگي ها بيشتر باشد،پرکنندگي فضا بيشتر شده و تنوع بسيار بيشتر مي شود.

مواد طبيعي اي مثل خرده سنگ ها يا خرده کاشي ها،سراميک ها يا شيشه هاي رنگي،از ديگر مواردي هستند که به راحتي مي توانيد آنها را بر روي ديوار اجرا کنيد. اين مواد طبيعي مثل خرده سنگ ها را مي توان در بستري از سيمان يا چسب بتن که برروي ديوار کشيده شده با طرح هاي متفاوت اجرا کرد. سنگ ها با وزن کمي که دارند در داخل سيمان و چسب بتن مي چسبند و نمايي متنوع بوجود مي آورند، مي توان براي پرداخت نهايي و ايجاد جلوه اي براق برروي سنگ ها از اسپري کيلر استفاده نمود.

علاوه بر اين مواد،رنگ هاي فانتزي و خميرهايي که دانه هاي شن يا تکه هاي مواد رنگين با فرم ها و طرح هاي متفاوت دارند،نيز مي توانند به ايجاد طرج روي ديوار شما کمک کنند. موزائيک کاري و استفاده از سراميک هاي کوچک و بزرگ هم مي تواند شيوه ديگري براي ايجاد بافت برروي ديوارها باشد .

شايد بهتر باشد در نصب موزائيک هاي خرد و کوچک و قطعات شيشه و کاشي برروي ديوار، به جاي چسب هاي رايج موزائيک يا کاشي،از چسب بتن استفاده نماييد. اين حالت وقتي بيشتر حائز اهميت مي شود که مورد استفاده براي ديوارهايي باشد که در معرض ريسک بالايي قرار دارند. مثلا براي موزائيک کاري ديوا ر نزديک به سرويس هاي بهداشتي يا ديوارهايي که روي شومينه فقط با يک لايه گچ و بدون آرماتوربندي از دودکش شومينه محافظت مي کنند بايد از چسب قوي تري استفاده شود.
مواد طبيعي خاص تر نظير سنگ هاي تراورتن که اصطلاحا" آنتيک ناميده مي شوند نيز گزينه ديگري براي ديزاين ديوارها محسوب مي شوند. اين سنگ ها از اين جهت آنتيک خوانده مي شوند که رنگ و جلوه صيقل نيافته آنان حالتي قديمي به آن ها داده و در بعضي موارد پس از نصب اين سنگ ها، بازپرداخت هايي ديگر در بند کشي و ورودي سنگ ها صورت مي گيرد که بازهم آن ها را کهنه تر جلوه دهد.

نورپردازي
اهميت نورپردازي برروي بافت به اندازه اجراي آن مي باشد و در واقع از مراحل اجراي بافت محسوب مي شود.حتما در بالا يا روبه روي ديواري که به آن بافت داده ايد، از نورهاي نقطه اي هالوژن يا بازويي متحرک که قابليت تنظيم نور را در جهتي خاص دارند،استفاده نماييد ، نورپردازي صحيح، فرورفتگي ها و برجستگي هاي بافت را نمود مي دهد.

منبع: http://www.sakhtemoon.com/Decor-Equipment/HowTo-wall-design-213#ixzz3tS5Jae74