ارتفاع استاندارد ۱۰ عنصر مهم در طراحی دکوراسیون

حتما برای شما هم زیاد پیش آمده که در رستوران، منزل اقوام یا قرار ملاقات های خود پشت برخی از میز ها احساس ناراحتی کرده اید، چون ارتفاع آن ها مناسب شما نبوده است، یا هنگام عبور از یک فضا حس می کنید لامپ های آویز آنقدر به سر شما نزدیک اند که ممکن است با آن ها برخورد کنید. این قبیل اتفاقات، احساسات ناخوشایندی در ما به وجود می آورند، در حالی که اگر به درستی برنامه ریزی شوند هرگز موجب سلب آسایش مان نخواهند شد. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که اندازه های استانداردی که در اینجا یا منابع دیگر می بینید، الزاما برای شما مناسب نیستند و همیشه استثناء وجود دارد. در واقع این ابعاد، ابعادی هستند که رایج تر اند. شما در طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود، قبل از همه نیاز ها و خواسته های خود را برآورد کنید و دکوراسیون تان را متناسب با خودتان ایجاد کنید.
ارتفاع استاندارد کانتر و اپن آشپزخانه
ارتفاع نهایی یعنی سطح تمام شده ی کانترهای آشپزخانه شامل مصالح کانتر، به طور معمول ۹۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود، ضمن اینکه برای کاربران بلند قد می تواند به ۹۵ سانتی متر هم برسد. ارتفاع جزیره یا کانتر های دو طبقه نیز معمولا حدود ۱۰۵ سانتی متر است. عنصر اپن آشپزخانه، پرکاربرد و موثر در زیبایی دکوراسیون منزل است، بنابراین توجه به جزییات آن ضروری است.
ارتفاع استاندارد صندلی اپن آشپزخانه
ارتفاع استاندارد نشیمن صندلی های اپن ۶۰ سانتی متر است. صندلی های بار هم معمولا ۷۵ سانتی متر هستند. صندلی های اپن و بار می توانند بدون پشتی یا با پشتی باشند. بعضی از آن ها چرخان هستند. اگر صندلی هایی انتخاب می کنید که دسته دارند، توجه کنید در زیر کانتر یا پیش آمدگی کابینت جای گیرند.
ارتفاع استاندارد میز ناهارخوری
ارتفاع استاندارد میز ناهارخوری و حتی میزهای غذاخوری معمولی ۷۵ سانتی متر است. این اندازه حتی برای افراد قد بلند نیز مناسب است. ارتفاع صندلی غذاخوری نیز به طور معمول بین ۴۲ تا ۴۷ سانتی متر است. در این مورد هم اگر صندلی غذاخوری تان دسته دار است، برای جا دادن آن ها در زیر میز به پیش آمدگی های میز ناهارخوری توجه کنید.
ارتفاع استاندارد کانتر حمام و سرویس بهداشتی
ارتفاع استاندارد برای کانتر حمام و سرویس بهداشتی ۸۵ تا ۸۷ سانتی متر است. اگر میز توالت توکار دارید، ارتفاعش باید به ۷۵ سانتی متر کاهش یابد تا با یک صندلی معمولی مطابقت نماید. ارتفاع نشیمن صندلی های معمولی بین ۴۲ تا ۴۷ سانتی متر است.
ارتفاع مناسب قفسه بالای میز کار
در محیط کار یا اتاق کار که دارای قفسه های باز در بالای میز ها است، فاصله ی استاندارد قفسه از میز، ۵۵ تا ۶۰ سانتی متر است. این اندازه برای مانیتور کامپیوتر کافی است و حتی می تواند نورپردازی زیر صفحه ی قفسه را نیز شامل شود.
ارتفاع استاندارد لامپ دیوارکوب بالای روشویی
در حمام ها و سرویس های بهداشتی، نورپردازی از دو جهت بسیار مناسب است. روشنایی بالای سر می تواند از یک چراغ سقفی یا لامپ های دفنی ساطع شود. بهترین منبع برای تأمین روشنایی در جلو نیز از لامپ های دیوارکوب در ارتفاع ۸۲ تا ۹۰ سانتی متر از روشویی ناشی می شود. ممکن است برای افراد بلند قد تر به ارتفاع بیشتری نیاز باشد.
ارتفاع مناسب قرنیز در سرویس بهداشتی
ارتفاع استاندارد خط مرز قرنیز در سرویس بهداشتی بین ۱۱۲ تا ۱۲۰ سانتی متر است. این ارتفاع مکان میز توالت یا کابینت روشویی را نیز مشخص می کند و یک ظاهر یک دست و تمیز می دهد.
ارتفاع استاندارد میز قهوه خوری
ارتفاع تمام شده ی بیشتر میز های قهوه خوری بین ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر است. این ارتفاع فضای کافی برای پاهای فرد نشسته روی کاناپه و صندلی فراهم می آورد.
ارتفاع مناسب نصب هود آشپزخانه
ارتفاع هود ها معمولا توسط تولیدکننده های آن ها تعیین می شود و به همین دلیل متفاوت است. ارتفاع استاندارد هود بین ۷۵ تا ۸۲ سانتی متر است، اما شما ارتفاع خود را در نظر بگیرید. اگر بلند قد هستید و به فضای بیشتری برای سر خود نیاز دارید، یک طراحی ساده بدون جزییات بزرگ انتخاب کنید. کاربرد اصلی هود حذف بو و ذرات غذا از هوا است. بنابراین هود باید در ارتفاعی نصب شود که حداکثر کارایی را داشته باشد.
ارتفاع استاندارد چراغ های آویزی بالای جزیره آشپزخانه
اندازه ی آویزها ممکن است بر اساس ارتفاع سقف مختلف باشد، اما معمولا چراغ های آویز بین ۱۰۰ تا ۱۰۸ سانتی متر بالای کانتر تمام شده قرار می گیرند. اگر می خواهید در بالای سرتان هیچ گونه مزاحمتی نداشته باشید، شاید بهتر است این ارتفاع بیشتر باشد. تعداد آویزها بر اساس اندازه ی جزیره آشپزخانه ی شما فرق می کند، اما بین ۲ تا ۴ عدد رایج است.

لینک های مهم