آپارتمان اجاره ای خود را دست کم نگیرید، ۱۲ ایده دکوراسیونی

به موجب اين قرارداد مستاجر ملزم مي‌شود که به تمامي تعهداتي که در ذيل ذکر شده است مقيد باشد. . .» در همه قراردادهاي امروزي بين صاحبخانه‌ها و مستاجرها اين جمله کذايي را مي‌توان پيدا کرد. جمله‌اي خاص که شرح تعهدات و بايدها و نبايدهاي اجاره‌نشين‌ها را در قبال مالک خانه مي‌رساند. قراردادهايي که براي محکم‌کاري رابطه اين دو گروه با هم بسته مي‌شود اما مگر جايي از اين قرارداد آمده که مستاجر حق شيک بودن ندارد؟ هيچ قراردادي هر قدر سخت و محکم نمي‌تواند حق سليقه به خرج دادن مستاجر در خانه‌اي که مال او نيست را بگيرد. پس اگر در فصل نقل و انتقال خانه پاي امضاي يکي از اين قراردادها نشستيد از طراحي دکوراسيون داخلي نترسيد.
در آپارتمان اجاره اي خود مغلوب رنگ سفيد نشويد!
خيلي از صاحبخانه‌ها قبل از اينکه خانه را تحويل مستاجرشان بدهند در و ديوار خانه را رنگ مي‌کنند. به ساده‌ترين شکل ممکن و با دم دستي‌ترين رنگ و طرحي که توي بازار هست. اين وسط مستاجر بي‌نوا حق دخالت در رنگ ديوار را نخواهد داشت. اگر زماني يکي از اين خانه‌هاي يکدست سفيد رنگ شده حاضر و آماده را کرايه کرديد هيچ نگران نباشيد. هميشه لازم نيست براي داشتن خانه‌اي رنگي سراغ ديوارها برويد. شما مي‌توانيد اين بار دنبال رنگ زدن يکي از اسباب خانه باشيد. اينجا که ديگر صاحبخانه نمي‌تواند دخالت کند. رنگ زدن يک قطعه بزرگ در خانه مانند يک ميز، عوض کردن پارچه مبل‌ها با رنگ‌هاي خاص و. . . مي‌تواند خيلي راحت مشکل را براي هميشه حل کند.
تجربه کاغذ ديواري در آپارتمان اجاره اي
اين روزها دنياي کاغذ ديواري‌ها زير و رو شده است. کافي است فقط يک نصف روز در راسته فروشندگان ديوار پوش‌ها قدم بزنيد تا با دنياي تازه آنها آشنا شويد. به خصوص حضور تازه کاغذ‌هاي ديواري‌ موقتي که چند وقتي است خيال خيلي از مستاجرها را از بابت هزينه و. . . راحت کرده. اين کاغذهاي ديواري که چاپ ديجيتال دارند با هر طرح و رنگي که خودتان بخواهيد چاپ مي‌شوند و به راحتي هم قابل انتقال به خانه ديگر هستند. قيمت بالايي هم ندارند اما اگر باز هم دلتان زياد با اين کاغذديواري‌ها جديد صاف نمي‌شود مي‌توانيد سراغ ارزان‌ترين کاغذهاي ديواي بازار برويد. غير از اينکه جنس کاغذها در قيمت‌شان تاثير دارد، خيلي وقت‌ها طرح و نقشه‌هاي جديدتر هم در قيمت‌ها دست دارند. انتخاب مدلي قديمي‌تر يا حتي ساده با جنسي ساده مي‌تواند کارساز باشد. يکي، دو سال که ديگر اين حرف‌ها را ندارد. ضمن اينکه مي‌توانيد کوچک‌ترين ديوار خانه را فقط با يک طرح خاص کاغذ ديواري کنيد.
در آپارتمان اجاره اي خود با جرأت ميخ بکوبيد!
اصلا از اينکه ديوارهاي خانه را سوراخ کنيد نگران نباشيد. ديگر دوره صاحبخانه‌هايي که قبل از تحويل خانه سوراخ و سنبه‌ها را براي پيدا کردن يک خرابي احتمالي مي‌گشتند گذشته است. اين روزها ديگر مي‌توان به‌راحتي هر قدر که خواستيد به ديوارها ميخ بکوبيد. اگر هم اين دسته صاحبخانه‌هاي بهانه‌گير هنوز هستند، باز هم جاي نگراني نيست. حساب کردن خسارت‌هاي احتمالي براي چسباندن تابلوهاي هنري به داشتن ديواري خالي و بي‌روح در يک خانه اجاره‌اي مي‌ارزد. نقاشي، پوستر، عکس، نقشه، آينه و. . . را به ديوارها آويزان کنيد. اين وسط اگر تابلويي داريد که با فضاي خانه هماهنگي ندارد مي‌تواند به عوض کردن قاب آن فکر کنيد. بهترين روش براي نصب کردن تابلو در خانه‌هاي اجاره جسباندن گروهي آنهاست. اين طوري شايد نقص ديوارها از مستاجر قبلي هم کمتر به چشم بخورد.
لوسترهاي خودتان را به آپارتمان اجاره اي تان ببريد!
اصلا لازم نيست که لوسترهاي اجباري صاحبخانه‌ها را تحمل کنيد. چراغ‌ها بهترين وسيله‌هايي هستند که مي‌شود آنها را در هر فضايي استفاده کرد. فقط کافي است که چراغ را متناسب با فضايي که هر سال اجاره مي‌کنيد در نظر بگيريد. يک لوستر خيلي بزرگ ممکن است در خانه‌اي که اتاق نشيمن کوچکي داشته باشد مناسب به نظر نرسد؛ براي همين يک دست لوستر ساده و البته دلخواه را انتخاب کنيد و در خانه اجاره‌اي‌تان نصب کنيد. فقط يادتان باشد لوسترهاي صاحبخانه را کناري بگذاريد که سر وقتش بتوانيد تحويلش بدهيد. اگر هم نور خانه کمتر از نيازتان است مي‌توانيد به منابع نوري ديگر به غير از لوستر فکر کنيد؛ مانند آباژورهاي روميزي يا زميني.
فکر کنيد خانه خودتان است!
خيلي از مستاجرها يک جمله خاص دارند. «ان‌شالله خانه که خريديم يک دست مبل خوب هم مي‌خريم.» اين يعني آنهايي که اجاره‌نشين هستند هنوز به داشتن خانه‌اي براي خودشان عادت ندارند. اما واقعيت اين است که تملک خانه نبايد در انتخاب شما براي داشتن بهترين اسبابي که دوست داريد دخيل باشد. مستاجرها عادت دارند که ساده‌ترين اشيايي را که به آن هيچ علاقه‌اي ندارند به خانه بياورند؛ فقط به اين بهانه که در اسبابکشي مداوم هستند و معلوم نيست خانه بعدي چه شکلي باشد. درست است. شايد داشتن يک کتابخانه بزرگ يا مبل‌هاي کامل و ناهارخوري براي يک خانه اجاره‌اي مناسب نباشد اما دليلي ندارد که شما دست از خريد مبل با کيفيت بهتر و زيباتر بکشيد. بدترين دشمن يک دکوراسيون خوب به کار بردن وسايل ارزان و دم دستي براي پر کردن فضاست. يادتان بماند براي نداشتن فضا مي‌شود برنامه داشت!
فرش‌هاي کوچک براي آپارتمان اجاره اي خود انتخاب کنيد!
خانه‌اي پوشانده شده از فرش. خيلي از مردم امروزي با اين قضيه مشکل دارند. اما داستان اين است که يک خانه پوشيده از فرش خيلي بهتر از خانه‌اي با پارکت‌هاي خراب يا سراميک‌هاي شکسته و با رگه‌هاي سياه است. روي هم رفته قالي‌ها و فرش‌ها مي‌توانند با رنگ و طرح‌هاي خاص‌شان به خانه‌هاي اجاره‌اي نماي خوبي بدهند. پس حتي اگر کفپوش‌هاي خانه هم درست و حسابي بودند باز هم از معجزه فرش‌ها غافل نشويد. فقط بايد به فکر قالي‌هاي کوچک باشيد و تقريبا فرش‌هاي بزرگ‌تر از ? مترمربع را بي خيال شويد. فرش‌هاي کوچک و قالي‌ها به راحتي در هر خانه‌اي جا مي‌گيرند.
در انتخاب رنگ براي آپارتمان اجاره اي خود محتاط باشيد!
درست است که رنگ‌ها مي‌توانند خانه را از نظر شادابي دکوراسيون زير و رو کنند اما بايد اين محدوديت را هم در نظر داشته باشد که شما يک مستاجر هستيد و ممکن است يک دفعه وارد فضاي خاصي بشويد که ديگر داشتن وسايل رنگي زياد خوشايند نباشد. بيشتر خانه‌هاي اجاره‌اي ديوارهاي سفيد يا استخواني دارند اما اگر روزي وارد خانه‌اي شديد که ديوارهاي قرمز يا آبي داشت آن وقت تکليف چيست. براي اينکه به اين مشکل بر نخوريد بهتر است صندلي‌ها و کاناپه‌ها را در طيف رنگ‌هاي خنثي مانند طوسي يا سفيد يا بژ، شکلاتي و. . . انتخاب کنيد. اين رنگ مبل‌ها را مي‌توان به راحتي با چند کوسن رنگي شاداب کرد اما براي غير آن شايد کمي به مشکل بربخوريد.
در آپارتمان اجاره اي خود با آينه‌ها فضا را دوبرابر کنيد!
از معجزه آينه‌هاي قدي در خانه‌هاي اجاره‌اي غافل نشويد. هر قدر در خانه‌هاي اجاره‌اي از آينه بيشتر استفاده شده باشد آن وقت ديگر مشکل نور و بازتاب رنگ‌ها را نخواهيد داشت. سعي کنيد هميشه يک آينه بزرگ در قسمتي از خانه نصب کنيد يا يک آينه قدي را در محلي مناسب از خانه قرار بدهيد. آينه‌ها بيشتر در خانه‌هاي باريک به درد مي‌خورند. پس اگر مي‌خواهيد خانه‌تان را کمي بزرگ‌تر کنيد نيازي نيست سراغ خريد وسيله خاصي برويد. آينه وسيله‌اي است که در هر خانه‌اي هم کاربرد دارد. حتي اگر مجبور باشيد آن را در اتاق خواب‌تان جا بدهيد.
براي آپارتمان اجاره اي خود سبک خودتان را داشته باشيد!
نگذاريد که هيچ عاملي در سبک دکوراسيوني که انتخاب کرده‌ايد و سال‌ها به دنبالش بوديد تاثير داشته باشد. اما هنوز معلوم نيست که شما به چه خانه‌اي در نهايت مي‌رسيد؛ خانه‌اي قديمي يا نوساز و مدرن. مساله شرايط شماست. فقط نبايد اجازه بدهيد که اين مساله روي سبک دلخواه شما تاثير بگذارد. اگر ايده شما کلاسيک است يا روستيک بايد در يک خانه نوساز هم اين سبک را داشته باشيد و برعکس. اگر سبک مدرن داشته‌ايد بايد در يک خانه قديمي کلنگي هم اين ايده را پياده کنيد. خانه‌ها تغيير مي‌کنند اما شما نه. مهم‌ترين کاري که بايد در اين ميان انجام بدهيد تهيه خرده ريزهاي خاص، متناسب با سبک دکوراسيون‌تان است. اين خرده‌ريزها مي‌توانند هر خانه‌اي را زير و رو کنند و البته به راحتي هم قابل حمل هستند.
در آپارتمان اجاره اي خود پرده‌ها را مجلل انتخاب کنيد!
بزرگ‌ترين اشتباه مستاجرها بها ندادن به پرده‌هاست. بهانه‌شان هم اين است که معلوم نيست سال بعد خانه‌مان چه جور پنجره‌اي داشته باشد. شکل و شمايل پنجره خانه‌تان معلوم نيست اما سبک و سليقه شما که تغيير نمي‌کند. هيچ عنصري مانند پرده نمي‌تواند در زيبايي خانه تاثير داشته باشد. بنابراين سعي نکنيد فقط با يک پرده ساده عيب و ايرادهاي پنجره‌ها يا منظره پشت آن را بپوشانيد. شما هر پرده‌اي که متناسب با سليقه‌تان انتخاب کنيد و فکر سال بعد و خانه بعد نباشيد. اين کوچک‌ترين کاري است که يک مستاجر مي‌تواند براي بهتر شدن حال و هواي اجاره‌نشيني‌اش بکند.
در آپارتمان اجاره اي خود از تاقچه غافل نباشيد!
از وسايل دو منظوره بيشتر استفاده کنيد. اگر در حال انتقال به خانه‌اي کوچک هستيد و دست و بالتان هم در اضافه کردن کمدها يا کابينت‌ها بسته است مي‌توانيد به دنبال وسايلي باشيد که هم مساله ذخيره‌سازي وسايل اضافه خانه را حل کند هم اينکه جنبه‌ دکوري و تزييني داشته باشد. مانند اضافه کردن تاقچه‌ها در آشپزخانه که با نماي باز ظرف‌هاي سراميکي در زيبايي خانه کمک مي‌کنند. انتخاب يک کنسول ساده براي ظرف‌ها در کنار اتاق‌نشيمن هم ساده‌ترين روش ممکن است. هم ظرف‌هاي اضافه سر و سامان مي‌گيرند و هم دکوري‌هاي خانه رويش جا خوش مي‌کنند. تاقچه‌ها هميشه در کنج اتاق‌ها بهترين يار مستاجرها هستند.
در آپارتمان اجاره اي خود گل‌ها را يادتان بماند!
تا جايي که مي‌توانيد سراغ گل و گياه برويد. شايد گفتن‌اش ضرورتي نداشته باشد اما تاثير آن در خانه‌هاي اجاره‌اي آن قدر زياد است که خيلي از طراحان دکوراسيون از آن به عنوان يکي از مهم‌ترين فاکتورها زيبايي اين دسته خانه‌ها ياد مي‌کنند. گل‌هاي آپارتماني خيلي اوقات مي‌توانند کم و کاستي هر خانه‌اي را رفع کنند. البته بايد اهل‌اش باشيد. چرا که يک گلدان پلاسيده خيلي حال و هواي خانه را افسرده‌تر از قبل مي‌کند. بنابراين اگر زياد اهل گل نيستيد لازم نيست از گلدان‌هاي حرفه‌اي استفاده کنيد. کاکتوس‌ها و گل‌هاي گوشتي يا بنفشه آفريقايي زحمت زيادي ندارند و در هر آپارتماني جواب مي‌دهند. جا دادن يکي، دو تا از اين گلدان‌ها روي تاقچه‌ها يا ميزهاي کنار مبل‌ها خانه را از داشتن هر دکوراسيون خاصي بي‌نياز مي‌کند.

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون